W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

II Festiwal Przyrody w zielonym sercu Lublina

II Festiwal Przyrody w zielonym sercu Lublina
18.05.202310:29

Warsztaty przyrodniczo-filmowe, spotkania ze znanymi pasjonatami natury, opowieści, wystawy i spacery przyrodnicze, a także koncert „Na strunach przyrody” połączony z pokazem fotografii przyrody – to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach II Festiwalu Przyrody. Trwające trzy dni (19-21 maja) wydarzenia w Ogrodzie Saskim są niepowtarzalną okazją, by poznać niesamowity świat natury w mieście.

– Zależy nam, by tegoroczna edycja Festiwalu Przyrody spełniła oczekiwania wszystkich mieszkanek i mieszkańców, ale była także ciekawą formą spędzenia czasu dla dzieci i młodzieży. To dla nas bardzo ważne, bo rok, w którym Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży to czas wielu inicjatyw przygotowanych z myślą o młodych. Dlatego podczas wydarzenia zaplanowano wiele aktywności i atrakcji, zarówno dla tych, którzy naturą zachwycają się od dawna, ale także osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z przyrodą i szukają przewodników. Takie spotkania jak Festiwal Przyrody są zawsze najlepszą formą edukacji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

II Festiwal Przyrody to spotkanie mieszkańców Lublina ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

– Bogactwo flory i fauny na terenach miejskich jest doskonałym pretekstem do organizacji drugiej edycji Festiwalu Przyrody, którego ubiegłoroczna, premierowa odsłona spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. W ramach nadchodzącego wydarzenia zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego. Przygotowaliśmy interesujące warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy prywatnie i zawodowo poznają naturę i utrwalają jej piękno na zdjęciach i filmach – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W programie Festiwalu przewidziano wiele atrakcji. W piątek (19 maja) m.in. na warsztatach w terenie młodzież będzie mogła nauczyć się, jak nakręcić profesjonalny film przyrodniczy amatorskim sprzętem, a następnie w trakcie zajęć nad Zalewem Zemborzyckim początkujący filmowcy wykorzystają w praktyce nabytą podczas warsztatów wiedzę.

– Młodzież szkolna, to często najbardziej zainteresowana grupa odbiorców i zarazem najbardziej wymagająca. To nas bardzo cieszy, bo to właśnie oni w przyszłości będą odpowiedzialni za losy przyrody, zgodnie z ideą „Myśl globalnie, ale działaj lokalnie”. Uczniowie poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je rozpoznać i gdzie można je spotkać. Będą też mogli wybrać się na spacer z przyrodnikiem, podczas którego ekspert z naszej Fundacji podpowie, jak i gdzie obserwować naturę i jakie gatunki można w obrębie miasta spotkać. Celem naszej inicjatywy jest zarażenie uczestników miłością do otaczającej nas przyrody i troską o nią – mówi Adam Lesiuk, Fundacja Dla Przyrody.

Sobota (20 maja) w Ogrodzie Saskim upłynie pod znakiem niezapomnianych spotkań z pasjonatami, którzy całe swoje życie prywatne i zawodowe poświęcili poznawaniu natury, a teraz opowiedzą o najciekawszych obserwacjach i doświadczeniach. Obecny będzie Marcin Kostrzyński, współautor wielu programów telewizyjnych i autor książek przyrodniczych. Będzie można wysłuchać także reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym i opowie o niełatwej współpracy z ptasimi aktorami, a Romuald Mikusek przybliży życie sów. O przyrodzie zza naszej wschodniej granicy opowie Krzysztof Wojciechowski, z kolei znany z przyrodniczych programów Tomasz Kłosowski o starciach z naturą, prowadzonych zza obiektywu aparatu fotograficznego.

W sobotę o godz. 20.00 odbędzie się jedyne w swoim rodzaju zestawienie wybitnych artystów świata przyrody oraz świata muzyki – koncert „Na strunach przyrody”. Będzie to pokaz fotografii przyrodniczych w połączeniu z naturalnymi dźwiękami muzyki filmowej Michała Lorenca, jednego z bardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki filmowej, w wykonaniu zespołu DesOrient. Oprawę wizualną w tym finałowym przedstawieniu zapewnią zdjęcia wybitnych fotografików przyrody takich jak: Grzegorz Leśniewski, Renata Bubrowiecka, Sławomir Wróbel, Marek Kołodziejczyk, Robert Lesiuk, które zebrane w kilkanaście historii przyrodniczych stworzą niepowtarzalną opowieść o lubelskiej przyrodzie.

Trzeciego dnia festiwalu, w niedzielę (21 maja) uczestnicy będą mogli kontynuować spotkania ze znanymi przyrodnikami i wysłuchać opowieści o ich kolejnych przygodach. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie spotkanie z Janem i Bożeną Walencikami, twórcami znanych filmów przyrodniczych ukazujących piękno Puszczy Białowieskiej, jak: „Tętno pierwotnej puszczy” i „Saga prastarej puszczy”. Nowy projekt tego duetu to historia „Narodziny pasji – Włodzimierz Puchalski (1908–1979)”, dotycząca życia i pasji fotografika przyrody, pioniera polskiego filmu popularnonaukowego o tematyce przyrodniczej, reżysera, operatora i scenarzysty.

Podczas festiwalu uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć też kilka wystaw m.in. edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”, na której znajdą się wizerunki 20 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla lubelskiej przyrody. Z kolei niezwykłą szansę do spojrzenia na urokliwą Lubelszczyznę z lotu ptaka umożliwi wystawa fotograficzna Roberta Lesiuka z ujęciami wykonanymi podczas lotów na paralotni oraz wystawa fotografii Sławomira Wróbla z PPN poświęcona jednemu z lubelskich symboli przyrody, niezwykle trudnemu do sfotografowania – żurawiowi.

Swoją bogatą ofertę w namiotach wystawienniczych zaprezentują także instytucje i organizacje wspierające Festiwal Przyrody. Dla najmłodszych zapewnione będą proekologiczne strefy aktywności z wieloma atrakcjami i konkursami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Dla Przyrody, zaś partnerami strategicznymi Festiwalu Przyrody 2023 są Miasto Lublin – Europejska Stolica Młodzieży oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wsparcie merytoryczne zapewnili: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Poleski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Pozostali partnerzy Festiwalu to: Bogdanka LW SA, InPost Green City, Kom-Eko SA, Green Group Sp. z o.o., CEMEX Polska Sp. z o.o., Helios recykling, Lubelski Klub Biznesu oraz Compass PR.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.festiwalprzyrody.pl.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie