W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
„Najeżony” konkurs
14.10.202211:55

Miasto Lublin zaprasza mieszkańców do udziału w konkursie poświęconym tematyce jeży. Do rozdania jest 30 domków dla tych drobnych ssaków oraz 30 zestawów akcesoriów dla zwierząt, w których skład wchodzą: budka dla nietoperzy, budka lęgowa dla drobnego ptactwa oraz karmnik dla ptaków.

– Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Zbliżający się sezon zimowy jest dla nich wyzwaniem, muszą one znaleźć dogodne warunki do hibernacji. Organizowany przez Miasto konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do troski o te niewielkie stworzenia. Wystarczy pozostawić w swoim ogrodzie, w kopczyku opadłe liście i gałęzie. Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od dzisiaj (14 października) w komentarzach do postu konkursowego opublikowanego na facebookowym profilu „Miasto to też Twój dom”. W konkursie przewidziano dwie różne możliwości udziału. Pierwsza zakłada publikację w komentarzu pod postem konkursowym wierszyka napisanego z myślą o jeżach. Wiersz powinien składać się z minimum 8 wersów. W tym wariancie mieszkańcy będą mogli wygrać domek dla jeża. Druga z możliwości polega na samodzielnym wykonaniu domku dla jeża lub solidnego kopczyka z liści i gałęzi oraz opublikowaniu zdjęcia przygotowanego schronienia. W tym przypadku uczestnicy będą mogli otrzymać zestaw akcesoriów dla zwierząt, składający się z budki dla nietoperzy, budki lęgowej dla drobnego ptactwa oraz karmnika dla ptaków. Nagrody otrzymają autorzy najciekawszych prac, które do 31 października do godz. 14.00 otrzymają najwięcej polubień.

Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie osoby prywatne zamieszkałe na terenie miasta Lublin, które podczas trwania Konkursu będą posiadać aktywne konto osobiste na Facebooku. Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani w komentarzu pod postem.

Miasto od kliku lat prowadzi działania na rzecz tych małych zwierząt. W ubiegłym roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się znaki drogowe „Uwaga jeże”. Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni, najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Natomiast w roku 2020 Miasto Lublin zakupiło 33 domki dla jeży, które przekazano placówkom oświatowym i Radom Dzielnic w ramach projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dodatkowe 64 domki przekazano szkołom i przedszkolom w tym roku. Ich zakup sfinansowano ze środków pochodzących z projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przyjazny zwierzętom”.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie