W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nie porywajmy piskląt
17.06.202010:58

W związku z trwającym okresem lęgowym funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin codziennie odbierają zgłoszenia dotyczące piskląt znalezionych na trawnikach przez mieszkańców naszego miasta. Znalezione pisklę należy pozostawić, gdyż znajduje się ono pod opieką swoich rodziców - nawet jeśli ich nie widzimy to ptaki są ze sobą w kontakcie głosowym.

Zabierając podlota do domu lub lecznicy narażamy go na stres ale i śmierć, gdyż jego odchowanie poza naturalnym środowiskiem jest trudne. Zgodnie z opinią Anny Aftyki, członka Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, interwencja człowieka lub telefon do Straży Miejskiej jest uzasadniony wyłącznie w przypadku, gdy podlot jest w widoczny sposób ranny lub jest to pisklę w puchu (nie dotyczy to oczywiście małych sów i kaczek, które opuszczają gniazdo właśnie na etapie "puszystej kulki"). Pewnym wyjątkiem są posiadające pióra, ale nie latające jaskółki i jerzyki (te ptaki opuszczają gniazdo, będąc już lotne, więc jeśli znajdziemy nielatającego malucha, to potrzebuje on pomocy). Jeśli podlot znajduje się w miejscu dla niego niebezpiecznym np. na chodniku, ścieżce rowerowej pomocą będzie przeniesienie go w pobliskie zaciszne miejsce. Zalecane jest również ograniczenie penetracji terenów zielonych przez koty wychodzące, które z powodzeniem polują na ptaki wróblowate. 

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom