W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie projektu „Dobry klimat w szkole – graMY w zielone!”

Podsumowanie projektu „Dobry klimat w szkole – graMY w zielone!”
28.05.202413:52

Jutro (środa, 29 maja) zapraszamy na podsumowanie projektu „Dobry Klimat w szkole – graMy w zielone!”. W programie wydarzenia m.in. prezentacja zwycięskich projektów w międzyszkolnym konkursie na zagospodarowanie terenu wraz ze spacerem.

– Po serii zajęć i warsztatów młodzież opracowała koncepcje zagospodarowania fragmentu terenu przy swoich szkołach, wykorzystując nowo nabytą wiedzę i umiejętności. Konkurs wyłonił dwie zwycięskie szkoły, dla których przygotowano projekty techniczne dla wybranego terenu zieleni przy placówce z uwzględnieniem koncepcji uczennic i uczniów. Adaptacja do zmian klimatycznych to nasze wyzwanie i ważna lekcja współodpowiedzialności, a edukacja młodego pokolenia w tym temacie jest kluczowa.Takie działania należy rozpoczynać od mniejszych zadań i najbliższych nam obszarów. Dlatego tych zagadnień nie mogło zabraknąć w działaniach podejmowanych w Lublinie - Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Chcemy je również kontynuować w ramach naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Przez cały okres realizacji projektu „Dobry Klimat w szkole – graMy w zielone!” młodzież uczestniczyła w serii wydarzeń edukacyjnych, m.in. spotkaniach i warsztatach, podczas których uczennice i uczniowie poznawali zasady adaptacji do zmian klimatu w mieście oraz szukali różnych sposobów zastosowania takich rozwiązań przy swojej szkole. Był to cykl komplementarnych działań, w ramach których uczennice i uczniowie brali udział w procesie zarówno wizualizowania, tworzenia jak zastosowania rozwiązań.

Zwycięzcami w konkursie zostali reprezentanci Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Opracowane projekty pozwoliły na realizację na terenach przyszkolnych m.in. donic retencyjnych, ogrodów deszczowych, rozszczelnień kostki, nowych rabat, pojemników na deszczówkę oraz nasadzeń drzew.

Oprócz zwycięskich projektów Miasto zrealizuje także część projektów zagospodarowania terenu przygotowanych przez uczniów pozostałych czterech szkół, które uczestniczyły w projekcie:

  • XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania,
  • XXX Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie,
  • Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie
  • oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00, w Auli Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Magnoliowej 8.

Projekt „Dobry klimat w szkole – graMY w zielone!” powstał w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i został zrealizowany ze środków Miasta Lublin.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie