W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa akcja „Miasto to też Twój dom – sprzątaj po swoim psie”

Trwa akcja „Miasto to też Twój dom – sprzątaj po swoim psie”
25.07.201909:02
Kontynuujemy rozpoczętą w 2015 roku akcję „Miasto to też Twój dom”. To zbiorcza nazwa dla różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych i kulturalnych dotyczących dbania i poszanowania naszego miasta. Dotychczas odbyły się dwie edycje akcji, w której namawialiśmy mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach.

Trwa już 3 edycja akcji „Miasto to też Twój dom – sprzątaj po swoim psie”. Okres wiosenno-letni, wakacyjny to czas kiedy zarówno dorośli jak i nasze dzieci najwięcej czasu spędzają na zewnątrz, na placach zabaw, terenach zielonych. To okres kiedy intensywnie korzystamy z trawników, zieleni miejskiej, spacerujemy, wyprowadzamy psy. Jest to także czas, kiedy Lublin odwiedza najwięcej turystów. Tym samym problem psich nieczystości staje się najbardziej widoczny, wstydliwy i uciążliwy, a w przypadku najmłodszych bawiących się na trawie, także niebezpieczny. Co nie znaczy, że w innych miesiącach - zimie, na jesieni ten problem nie istnieje. Akcja trwa przez cały rok.

W tym roku przygotowaliśmy nowe działania motywujące i zachęcając do sprzątania po swoich pupilach.Chcemy podnosić świadomość tego problemu, szczególnie jeśli chodzi o trawniki. W tym celu przygotowaliśmy 500 tabliczek, które są utrzymane w kreskówkowym stylu. Mają za zadanie przypominać i motywować do sprzątania. Podobną rolę mają spełnić także billboardy, które w lipcu i sierpniu na ulicach Lublina pojawią się łącznie w 15 lokalizacjach, na Czechowie, Czubach, LSM, Śródmieściu i Kośminku.

Na profilu „Miasto to też Twój dom” w mediach społecznościowych oraz w MPK emitowane są animowane spoty dotykające problemu sprzątania po pupilach. Motywacyjne, kreskówkowe, lekkie w formie, nie epatujące negatywnymi emocjami trafiają do dzieci, wskazują na złe konsekwencję nieodpowiedzialnych zachowań właścicieli. Cieszą się powodzeniem wśród internautów. Pierwszy z nich w 14 dni po premierze zobaczyło już ponad 20 tysięcy widzów. W sierpniu premierę będzie miał kolejny spot.

Ze względu na niską wiedzę dotyczącą przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej, w partnerstwie z MPK, prowadzimy akcję informacyjną: Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w komunikacji miejskiej? W autobusach i na przystankach, a także w mediach społecznościowych pojawią się plakaty instruktażowe o przewożeniu psa, czy kota w autobusie. Będą wyświetlane do końca października.

Wciąż stykamy się z pytaniami mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zmiany systemu zagospodarowania opadów, gdzie wyrzucić psie nieczystości? Przypominamy. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w mieście Lublin psie nieczystości możemy wrzucić do każdego publicznego kosza lub pojemnika na odpady zmieszane. Oczywiście powinny być zawinięte w woreczek. Na kosze na odpady przygotowane zostały naklejki informujące, że tu można wrzucić psie nieczystości.

Każdego roku obserwujemy wzrost zaangażowania, postaw obywatelskich i rosnącą świadomość ekologiczną  Lublinian, którzy pytają nas jak mogą pomóc, sugerują rozwiązania, doradzają. To dowód szacunku i dbałości o dom, jakim jest nasze miasto. Chcemy pomóc i wyjść naprzeciw tym spontanicznym odruchom, dlatego przygotowaliśmy „Psie wyprawki”, czyli specjalne zestawy materiałów informacyjnych, które pomogą w rozpropagowaniu akcji sprzątania po swoim zwierzęciu. Mamy blisko 250 takich wyprawek.

W zestaw wchodzi płócienna torba z nadrukiem–manifestem „Sprzątam po swoim psie”, tabliczka na trawnik „Sprzątaj po swoim psie”, pakiet woreczków, naklejki na kosze, ulotka oraz plakat, a jeżeli ktoś zgłosi taką potrzebę, przygotujemy także baner. Po taki zestaw można zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38, można go zamówić również za pośrednictwem FB "Miasto to też Twój dom".  Osoby zainteresowane dostaną zestaw w zamian za zdjęcia czy filmik z ich wykorzystania. Wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy najlepiej wiedzą, na którym trawniku leży problem i gdzie ta świadomość ekologiczna nie jest jeszcze wystarczająca. Taki pakiet woreczków można wraz z ulotką podarować np. sąsiadowi, czy znajomym. Liczymy na pomoc i wsparcie mieszkańców. Bez ich silnego wsparcia nasza akcja nie będzie tak skuteczna.

Chcemy, żeby woreczki do sprzątania po swoim psie były lepiej dostępne, dlatego wyposażyliśmy patrole Straży Miejskiej w pakiety woreczków do sprzątania i kontynuujemy akcję „Woreczki zamiast mandatów”. Jest to wspólna akcja edukacyjna ze strażą miejską, podczas której strażnicy pouczają, wręczają woreczki i odstępują od wymierzania mandatów za niesprzątanie. Ponowna taka akcja odbędzie się we wrześniu.

Akcja jest realizowana w ramach jednego z projektów z Budżetu Obywatelskiego, M-131 Zwierzę nie jest rzeczą! Bezpieczny zwierzak, świadomy opiekun, darmowe sterylizacje, czyste miasto.

 

sprzątaj po swoim psie

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom