W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa ustawianie domków dla kotów wolno żyjących

Trwa ustawianie domków dla kotów wolno żyjących
21.11.201613:21

Rozpoczął się montaż 54 domków dla kotów wolno żyjących zakupionych w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego (Zwierzolublin). Realizacja zadania potrwa do 2 grudnia.

Domki zostaną ustawione w miejscach wskazanych przez Administracje Osiedli, Spółdzielnie Mieszkaniowe, Rady Dzielnic, jak również społecznych opiekunów kotów wolno żyjących oraz mieszkańców miasta, którzy przesyłali propozycje lokalizacji do Wydziału Ochrony Środowiska.

Pierwsze domki zostały ustawione przy ul. Choiny 57 oraz ul. Smyczkowej 1, kolejne w dzielnicy Rury przy ul. Rzeckiego 21 i ul. Emancypantek 3/Faraona 6 (pomiędzy blokami) oraz na terenie zielonym przy al. Racławickich (pomiędzy adresami nr 32 i 34).

Domki pojawiły się już także w niektórych lokalizacjach w dzielnicy Kalinowszczyzna: przy ul. Tumidajskiego (przy nieruchomościach nr: 2c, 14/12 i 22), czy przy ul. Niepodległości (przy nr 2, 4 oraz 24/26). Sukcesywnie domki dla kotów będą rozmieszczane w następujących dzielnicach: Wrotków, Dziesiąta, Konstantynów, Kalinowszczyzna, Śródmieście, Czuby Północne, Czechów Południe, Czechów Północny, Stare Miasto, Tatary, Kośminek oraz Bronowice.

Przy zamówieniu domków kierowano się zarówno estetyką wykonania jak i funkcjonalnością. Domki zostały wykonane z drewna, są ocieplone styropianem, aby zapewnić komfortowe warunki dla zwierząt zarówno w okresie zimowym jak i letnim. Uchylany na zawiasach dach umożliwia łatwy dostęp do legowisk kotów i utrzymanie ich w czystości. Ponadto każdy z domków posiada dwa oddzielne legowiska, wyposażone w dwa wejścia, w tym jedno z nich samoczynnie zamykane, zapobiegające powstawaniu przeciągów we wnętrzach. Dla ułatwienia wejścia kotom do domków zamontowane zostały półki dojściowe.

Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego należy stwarzać im warunki bytowania, otaczać je opieką oraz zapewnić bezpieczeństwo. Koty wolno są wspólnym ogólnym dobrem i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Człowiek powinien zapewnić im poszanowanie, ochronę i opiekę. (Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 856 j.t.)

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie