W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zaprośmy dziką przyrodę do miejskiego środowiska

Zaprośmy dziką przyrodę do miejskiego środowiska
24.05.202214:00

Festiwal Przyrody, czyli warsztaty przyrodnicze, spotkania z pasjonatami natury, koncert, pokazy filmów i wystawy edukacyjne – tak zapowiada się w Lublinie najbliższy weekend (27-29 maja). To wydarzenie organizowane w ramach programu Green City.

– Przyroda stanowi ważny element miejskiego ekosystemu i wpływa na jakość życia w mieście. W ramach nadchodzącego Festiwalu Przyrody zapraszamy mieszkańców do zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego, Parku Ludowego oraz nad Zalew Zemborzycki. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, którego jesteśmy współorganizatorem, ale mamy nadzieję, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście co roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Festiwal Przyrody to trzydniowe (27-29 maja) spotkanie mieszkańców ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty, w związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy.

– Głównym motywem festiwalu będzie dzika przyroda, czasem niedostępna i słabo rozpoznana. Dlatego by lepiej zaprzyjaźnić się z przyrodą w mieście, zapraszamy na warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie prywatne i zawodowe, by poznawać naturę i utrwalać jej piękno na zdjęciach i filmach – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji. W piątek (27 maja) uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Podczas spotkań dzieci poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je rozpoznać i gdzie można je spotkać. Z kolei w sobotę (28 maja) odbędą się warsztaty filmowo-przyrodnicze, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać tajniki nagrywania filmów przyrodniczych sprzętem amatorskim. Podczas warsztatów teoretycznych i zajęć praktycznych w Parku Ludowym, uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można znaleźć obiekt do filmowania w najbliższym otoczeniu. Ponadto nad Zalewem Zemborzyckim zaplanowano warsztaty z ornitologiem, który oprowadzi uczestników po ciekawych miejscach przylegających do zbiornika i opowie o tym, jak, gdzie i kiedy obserwować wybrane gatunki ptaków, w jakie wyposażyć się narzędzia do ich lepszej obserwacji i dlaczego może być to świetna forma spędzania wolnego czasu. Zapisy na warsztaty prowadzone będą na stronie internetowej Festiwalu Przyrody.

Niedziela (29 maja) z największą ilością festiwalowych wydarzeń, upłynie w Ogrodzie Saskim, w miejscu wielu cennych okazów starodrzewu oraz miejskich gatunków ptaków, takich jak dzięcioł średni, puszczyk zwyczajny, dzięcioł zielony czy dzięcioł białoszyi. Tego dnia uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć w plenerze wystawę edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” z rysunkami 40 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla przyrody województwa lubelskiego, autorstwa Marka Kołodziejczyka – ilustratora dzikiej przyrody. Dodatkowo na terenie Ogrodu Saskiego zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne „Przyroda bliżej nas” przygotowane przez organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Z kolei w ramach „Opowieści z pasją” będzie można posłuchać Marcina Kostrzyńskiego, autora wielu programów specjalizujących się w tematyce nagrywania różnych gatunków zwierząt oraz autora książek przyrodniczych. Podczas festiwalu nastąpi także prezentacja filmów uznanego reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym oraz koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient, połączony z pokazem fotografii przyrodniczych Grzegorza Leśniewskiego.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie Festiwalu Przyrody w Lublinie.

Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Dla Przyrody, zaś wsparcie merytoryczne zapewnili: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleski Park Narodowy, Roztoczański Parku Narodowy oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Lublin, natomiast partnerami są firmy: InPost (partner strategiczny), Kom-Eko, Koma oraz Galeria Olimp.

Festiwal Przyrody w Lublinie realizowany jest w ramach programu Green City – inicjatywy spółki InPost. To wspólne przedsięwzięcie o charakterze ekologicznym realizowane przez Miasto Lublin w partnerstwie ze spółką InPost. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w kwietniu. Głównym celem programu jest troska o środowisko naturalne, w szczególności poprzez popularyzację i wdrażanie projektów i rozwiązań wpływających pozytywnie na jego stan. To wspólne działanie sektora prywatnego i publicznego dla rozwoju ekologicznej aglomeracji.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie