W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Startuje Lubelski Rower Miejski

Startuje Lubelski Rower Miejski
22.06.202113:18

23 czerwca rusza nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Na użytkowników miejskiej wypożyczalni czeka 700 rowerów oraz blisko 130 stacji, w tym 38 pasywnych. Nowa odsłona miejskiego roweru przyniesie jeszcze inne nowości.

– Wraz z okresem wakacyjnym uruchamiamy wyczekiwany przez mieszkańców nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. To ważny element infrastruktury miejskiej, z której chętnie korzystają lublinianie. W 2014 roku podczas inauguracji systemu założyliśmy, że będzie on stałym elementem publicznego transportu w Lublinie, stąd zapewniamy ciągłość jego funkcjonowania w przestrzeni miasta. W tym sezonie przede wszystkim podnieśliśmy standard systemu, w celu zwiększenia jego konkurencyjności wśród środków transportu zaliczanych do mikromobilności i utrzymania popularności, jaką cieszył się w latach ubiegłych. Nadchodzące dwa sezony systemu będą pomostem pomiędzy odejściem od klasycznej wypożyczalni rowerów do całorocznego systemu bezstacyjnego, opartego na GPS. Podejście użytkowników wyznaczy kierunki dalszego działania i sposobu funkcjonowania roweru miejskiego w Lublinie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Największą nowością jest przejście systemu do tzw. IV generacji – wszystkie rowery standardowe są wyposażone w nadajnik GPS. Rowery 26" już nie posiadają elektrozamków, a ich pozostawienie jest możliwe również w tzw. stacjach pasywnych. To kolejnych 38 stacji, które są oznaczone logiem systemu i w zależności od lokalizacji uzupełnione stojakami lub poziomym wytyczeniem kontur miejsca wypożyczenia/zwrotu. Zmieniła się forma zwrotu rowerów standardowych. Sposób zabezpieczenia został przeniesiony z przodu na tył, aby zabezpieczyć rower należy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym kole. W przypadku rowerów dziecięcych, będą one dalej zwracane za pomocą elektrozamka na stacji, tak jak było w poprzednich sezonach. Rowery dziecięce będzie można zwrócić tylko na dwóch dedykowanych stacjach. 

– Przedłużenie naszej działalności na terenie Lublina to niezwykle ważny krok dla Nextbike, szczególnie teraz kiedy świętujemy 10 lat działalności w Polsce. Przed nami kolejne lata współpracy, podczas której stawiamy na rozwój technologiczny i podążanie za trendami w mobilności miejskiej. Zmiana jaką niesie ze sobą nowy sezon rowerowy to przejście na nowoczesny system rowerów czwartej generacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, a także widząc zmianę sposobu korzystania z rowerów publicznych, wprowadzamy abonamenty, które dają większą wygodę i możliwość elastycznego wykorzystania darmowego czasu, posiadanego w abonamencie. Tak funkcjonują usługi bikesharing'u w całej Europie, subskrypcje i płatności długoterminowe pozwalają na lepsze planowanie, a co za tym idzie częstsze podróże rowerowe – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Lubelski Rower Miejski przeszedł niemal całkowicie na obsługę mobilną. Terminal, choć pozostał w 20 lokalizacjach, nie jest już konieczny do rozpoczęcia jazdy rowerem 26" i zakończenia wypożyczenia, wystarczy aplikacja, którą rozbudowano o nowe funkcje: rezerwacje i postój. Użytkownik ma możliwość zarezerwowania roweru, a postój umożliwia pozostawienia roweru bez konieczności zwrotu. W przypadku rezerwacji, wybrany rower czeka 30 minut po zarezerwowaniu. Koszt rezerwacji to 1 zł (bez abonamentu) lub 50 groszy (z abonamentem). Natomiast postój jest wliczany w czas wypożyczenia i nie jest traktowany jako zwrot roweru.

Zmienił się również zakres obsługi systemu. Z formuły dzierżawy przeszedł on na kompleksową obsługę, serwis i magazynowanie roweru. W jak największym stopniu wykorzystano te elementy z dotychczasowego systemu, które mogły być dalej bezpiecznie użytkowane przez rowerzystów. Infrastruktura nowego systemu składa się z 700 rowerów, z czego 12 to rowery dziecięce oraz z 127 stacji (82 standardowych na terenie Lublina, 5 standardowych na terenie Świdnika, 2 dziecięcych w Lublinie, 38 pasywnych na terenie Lublina). Wszystkie rowery są siedmiobiegowe, a ich osprzęt dobrany w oparciu o gruntowny przegląd. Ponadto, system będzie częściowo całoroczny. W okresie zimowym, czyli od 1 listopada do końca marca, nastąpi ograniczenie floty poprzez pozostawienie w ruchu 210 rowerów 26".

Nowy system jest nastawiony przede wszystkim na stałych użytkowników i z myślą o nich przygotowano specjalną ofertę – abonamenty. Do wyboru są trzy wersje opłat: miesięczny w cenie 20 zł, kwartalny za 55 zł oraz sezonowy w kwocie 125 zł. W zależności od taryfy dostępnych będzie od 25 do 175 godzin jazdy, naliczanych w trybie minutowym, wliczonych w cenę pakietu. Pozostali użytkownicy nie mogą skorzystać z opcji darmowego czasu wypożyczenia ani naliczania minutowego. Wraz z nowymi rowerami obowiązuje nowa opłata przy rejestracji konta – 20 zł. Nie zmienia to minimalnego stanu konta, który nadal wynosi 10 zł.

Operatorem Lubelskiego Systemu Miejskiego jest spółka Nextbike Polska. Umowę podpisano na okres dwóch lat, a jej wartość to ponad 7,5 mln zł.

Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014 roku. Od 2016 roku działa w systemie aglomeracyjnym, wówczas do systemu dołączyła Gmina Świdnik i Powiat Świdnicki. Na koniec sezonu 2020 w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego było ponad 119 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery były wypożyczane 3,5 mln razy.