W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dworzec Lublin
Nazwa: Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego
Adres: Plac Dworcowy 1

W Lublinie, pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową, od stycznia 2021 roku powstał nowoczesny Dworzec Lublin. W jednej części miasta zintegrował on transport kolejowy i autobusowy, busowy i miejski, stając się centrum komunikacyjnym regionu. W ramach inwestycji wokół obiektu powstał zupełnie nowy układ drogowy. To jedna z największych i najważniejszych inwestycji Miasta współfinansowanych ze środków europejskich w tej perspektywie. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 188 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Na koniec lutego 2023 r. wartość wykonanych robót dla całego projektu wynosi ponad 210 mln zł.

Sercem całej inwestycji jest budynek dworca, który obsługuje autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego znajdują się niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy inspirowane ludowymi wycinankami. To co wyróżnia budynek projektowanego wielofunkcyjnego dworca to zastosowanie szeregu rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Zakłada się użycie gruntowych pomp ciepła, które mają dostarczyć energię potrzebną do ogrzania budynku. Z kolei zmniejszeniu zużycia energii ma służyć pomysł „budynku w budynku”, czyli otoczenia hali głównej dworca szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

Pod budynkiem dworca powstał parking podziemny o powierzchni ok. 7,5 tys. m2, który mieści 174 samochody. Na dachu tego budynku znajdują się nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin szczególnie wydajnych w oczyszczaniu powietrza. Specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych. Powierzchnia całkowita trzykondygnacyjnego budynku dworca wynosi ponad 18 tys. m2. Warto dodać, że obiekt dostosowany jest do bezkolizyjnego przemieszczania się pieszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Budowa Dworca Metropolitalnego - schemat ilustrujący podział na zadania

Umowa poza głównym zadaniem jakim jest powstanie nowoczesnego budynku Dworca Metropolitalnego, obejmowała również modernizację pobliskich ulic: Dworcowej, Młyńskiej, 1 Maja, Pocztowej oraz Gazowej. Rondo Sportowców stało się rondem turbinowym. W ramach całej inwestycji przebudowano oświetlenie drogowe, trakcję trolejbusową, kanalizację deszczową oraz wybudowano kanały technologiczne.

Nowy wygląd po rewitalizacji otrzymał także plac Dworcowy. Po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stał ię ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Przed dworcem PKP pojawiły się zatoki postojowe z miejscami typu Kiss&Ride umożliwiające postój na czas przesiadki pasażera na autobus lub pociąg. Tu także zaplanowano postój TAXI.

Architektonicznym przedłużeniem Placu Dworcowego stała się ul. 1 Maja. Pojawiły się na niej nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także 58 miejsc parkingowych i stojaki rowerowe. 

Ul. Pocztowa przeszła pełną wymianę konstrukcji jezdni wraz z chodnikami. Wlot ul. Pocztowej do ul. Kunickiego umożliwia ruch autobusów komunikacji miejskiej. Przebudowę przeszła też ul. Młyńska od Ronda Sportowców do skrzyżowania z ul. Dworcową. Powstałą na niej ścieżka rowerowa wzdłuż chodnika od strony Dworca (na odcinku od ul. Dworcowej do ronda) oraz dodatkowy prawoskręt przy rondzie. Ponadto by zapewnić jak najwięcej miejsca na perony nowego dworca autobusowego cofnięty w stronę torów został pas ul. Gazowej. Ulica zakończona placem do zawracania, pozwala usunąć ruch kołowy z placu Dworcowego. Dodatkowy pas ruchu powstał przy rondzie Sportowców, które dla sprawnego przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej stało się rondem turbinowym. Pomiędzy ul. Gazową a Młyńską powstał zupełnie nowy odcinek drogi wraz z jednostronnym chodnikiem i zatoką postojową dla autobusów. 

Jednym z ważnych punktów inwestycji była budowa peronów odjazdowych komunikacji autobusowo-busowej i komunikacji miejskiej z zadaszeniem, jak również budowa wewnętrznych dróg dojazdowych, stanowisk postojowych, placów, chodników czy zagospodarowanie zieleni. Dla komunikacji zamiejskiej na terenie dworca wybudowano 43 perony odjazdowe. Łączna powierzchnia placów manewrowych wraz z peronami wynosi ponad 19 tys. m2. Ponadto w ramach projektu wdrożono inteligentne systemy transportowe (ITS), w szczególności wykorzystujące technologie informacyjne i komunikacyjne, związane z pełną obsługą pasażera, systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. 

Budowa  wielofunkcyjnego Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego to główny komponent projektu unijnego, ale nie jedyny. Projekt przewidywał również  budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o dwie nowe drogi, wzdłuż których przewidziano ponad 120 miejsc postojowych dla busów i autobusów. W rejonie ul. Krochmalnej zbudowano także budynek socjalno-techniczny dla obsługi Dworca, z częścią socjalną dla kierowców.

Na obszarze objętym inwestycją (blisko 28,9 tys. m²) powstało:

  • 13 stanowisk dla komunikacji miejskiej;
  • 53 stanowiska dla autobusów komunikacji dalekobieżnej i regionalnej;    
  • 4 stanowiska ładowania autobusów elektrycznych;
  • 122 miejsca postojowe dla autobusów i busów;
  • 166 miejsc postojowych w obiektach „Park&Ride"; 
  • 67 stanowisk postojowych w obiektach „Bike&Ride”; 
  • 11 stanowisk postojowych w obiektach „Kiss&Ride”; 
  • 4,19 km wybudowanych/przebudowanych linii trolejbusowych;
  • 1,85 km wybudowanych/przebudowanych linii autobusowych;
  • 1,3 km wybudowanej infrastruktury rowerowej.

Budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 188 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Na koniec lutego wartość wykonanych robót dla całego projektu wynosi ponad 210 mln zł.

Więcej o projekcie UE.

Aktualności (30) zobacz wszystkie

08.03.202412:59
Nowoczesne i największe centrum komunikacyjne dla miasta i regionu zostało dzisiaj (12 stycznia) oficjalnie otwarte i przywitało pierwszych pasażerów
Więcej
08.03.202412:58
W weekend (13-14 stycznia) budynek i przestrzeń wokół niego wypełnią liczne atrakcje, a dojazd na wydarzenia zapewnią bezpłatne linie komunikacji miejskiej
Więcej
08.03.202412:58
Trwa kompletowanie wyposażenia, urządzanie wnętrza oraz adaptacja budynku do jego funkcji. Pierwsze autobusy odjadą z początkiem roku, a w połowie stycznia planowane są Dni Otwarte z atrakcjami dla mieszkanek i mieszkańców. Już wkrótce zacznie działać nowoczesne i największe centrum komunikacyjne dla miasta i regionu. Ta strategiczna inwestycja ostatnich lat została zrealizowana z udziałem funduszy europejskich.
Więcej
08.03.202412:57
Za trzy miesiące będzie gotowy Dworzec Lublin
Więcej
08.03.202412:56
Do jesieni potrwa budowa Dworca Metropolitalnego. Ostateczny termin zakończenia prac przy nowym obiekcie oraz przebudowie ulic w jego rejonie ustalono na drugą połowę października.
Więcej
01.03.202310:21
Miasto Lublin oraz firma Budimex – generalny wykonawca podpisali aneks do umowy zmieniający termin na 15 maja
Więcej
06.02.202303:03
Miasto rozstrzygnęło kolejne przetargi na inwestycje drogowe. 13 listopada wyłoniono wykonawców na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej oraz na zadanie ściśle związane z powstaniem Dworca Metropolitalnego - rozbudowa ul. Dworcowej oraz budowa zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca '80.
Więcej
26.01.202303:10
W konkursie PLGBC w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny
Więcej
23.01.202310:25
Zaawansowanie prac na całym zadaniu wynosi obecnie ok. 80%
Więcej
19.01.202301:52
Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Dworca Metropolitalnego tzn. Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lublina, jakie ma powstać przy ul. Dworcowej
Więcej
19.01.202301:52
Wszystkich mieszkańców zapraszamy na spotkanie z twórcami projektów, które odbędzie się w środę (29 listopada) o godz. 17:00 w sali obrad Rady Miasta w Ratuszu.
Więcej
19.01.202301:51
Miasto rozpoczyna dyskusję publiczną. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje od 21 października
Więcej
19.01.202301:50
Do 2 października można zgłaszać uwagi nt. projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu przyszłego dworca metropolitarnego. Ponowna dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami odbędzie się w dniu 12 września 2018 r. o godzinie 16:00 w Ratuszu, Pl. Króla Władysława Łokietka 1, parter - sala nr 2.
Więcej
19.01.202301:50
Prezydent Miasta ogłasza konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat zagospodarowania rejonu dworca metropolitalnego
Więcej
19.01.202301:40
Z początkiem przyszłego tygodnia kierowcy pojadą już nowo wybudowanymi odcinkami ulic w rejonie Targów Lublin
Więcej
19.01.202301:39
Nowoczesny obiekt stanie się centralnym węzłem przesiadkowym, integrującym w jednym miejscu różne środki transportu zbiorowego
Więcej
19.01.202301:36
Inwestycja ma być gotowa do końca lipca 2022 roku
Więcej
19.01.202301:34
Poza przebudową samej ulicy inwestycja obejmuje również powstanie miejsc postojowych dla busów i autobusów.
Więcej
19.01.202301:34
Wykonawca przystąpił już do prac na terenie budowy, gdzie docelowo powstanie nowoczesny obiekt.
Więcej
19.01.202301:33
Miasto Lublin podpisało umowę na rozbudowę ul. Dworcowej oraz budowę zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca '80 oraz rozstrzygnęło przetarg na rozbudowę ul. Krochmalnej
Więcej
19.01.202301:33
Wartość kontraktu budowlanego to ponad 231 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy europejskich.
Więcej
19.01.202301:31
Dzisiaj (27 października) rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na budowę obiektu Dworca wraz z przebudową pobliskich ulic
Więcej
19.01.202301:28
Projekt współfinansowany ze środków europejskich, poza głównym zadaniem jakim jest powstanie nowoczesnego budynku Dworca Metropolitalnego, zakłada również rewitalizację obszarów przydworcowych i stworzenie nowej przestrzeni miejskiej, przyjaznej dla podróżnych oraz mieszkańców.
Więcej
19.01.202301:27
Nowe drogi z miejscami postojowymi, rozbudowa ulicy Krochmalnej oraz budowa budynku socjalno-technicznego wraz z niezbędną infrastrukturą, to kolejne zadania inwestycyjne, na które Miasto ogłosiło przetarg w ramach realizowanego projektu unijnego Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Więcej
19.01.202301:27
Projekt Dworca Metropolitalnego otrzymał nagrodę Real Estate Impactor 2020 przyznawaną przez redakcję dziennika Rzeczpospolita
Więcej
19.01.202301:24
Dworzec metropolitalny skupi w jednej części miasta komunikację kolejową i autobusową. Ostateczna wersja wyglądu dworca i jego otoczenia powstała po konsultacjach z mieszkańcami. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami  i nowym układem drogowym.
Więcej
19.01.202301:21
Już wiemy jak będzie wyglądał dworzec metropolitalny, który w jednej części miasta skupi komunikację kolejową i autobusową. Ostateczna wersja, po konsultacjach z mieszkańcami, powstała z połączenia dwóch koncepcji
Więcej
19.01.202301:16
Ruszają konsultacje dotyczące dwóch propozycji zagospodarowania rejonu nowego dworca metropolitalnego. Zachęcamy do zapoznania się z opisem i wizualizacjami
Więcej
19.01.202301:16
Trwają konsultacje projektu planu zagospodarowania dla rejonu dworca PKP. Uwagi do projektu planu można zgłaszać do 14 lipca.
Więcej
19.01.202301:13
Nowy, inteligentny i wielofunkcyjny obiekt stworzy podróżnym, którzy korzystają z różnych środków transportu, możliwość wygodnych przesiadek w jednym miejscu.
Więcej