W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozbudowa ul. Krochmalnej w ramach Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego

Rozbudowa ul. Krochmalnej w ramach Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego
16.09.202015:17

Nowe drogi z miejscami postojowymi, rozbudowa ulicy Krochmalnej oraz budowa budynku socjalno-technicznego wraz z niezbędną infrastrukturą, to kolejne zadania inwestycyjne, na które Miasto ogłosiło przetarg w ramach realizowanego projektu unijnego Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt współfinansowany ze środków europejskich poza głównym zadaniem jakim jest powstanie budynku Dworca Metropolitalnego zakłada również budowę lub przebudowę okolicznych ulic.

– Finalizujemy ogłaszanie postępowań przetargowych w ramach kluczowej dla Miasta inwestycji, jaką jest budowa nowoczesnego Dworca Metropolitalnego. Projekt Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego został podzielony na kilka zadań, które są realizowane w ramach czterech odrębnych postępowań przetargowych. Ogłoszone dzisiaj postępowanie jest już ostatnim – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W zakresie rozbudowy ulicy Krochmalnej zostanie wymieniona warstwa ścieralna jezdni oraz powstaną nowe krawężniki. Jezdnia zachowa swoją obecną 13-metrową szerokość. Po obu stronach ulicy, w miejscu gdzie pozwala na to szerokość pasa drogowego, pas zieleni oddzieli chodniki od jezdni, tak aby istniejące słupy trakcyjne nie kolidowały z chodnikiem. Po północnej stronie ul. Krochmalnej zaprojektowano przebudowę istniejącej zatoki autobusowej. Jej parametry zostaną dostosowane do obowiązujących warunków technicznych, a nawierzchnia powstanie z betonu cementowego. W północno-zachodniej części skrzyżowania z ul. Cukrowniczą zmieni się geometria ścieżki rowerowej w celu upłynnienia ruchu rowerowego oraz zwiększenia szerokości chodnika. Ścieżki rowerowe będą miały nawierzchnię bitumiczną. Po południowej stronie ul. Krochmalnej zaprojektowano dwie nowe drogi wraz z miejscami postojowymi. Obydwie jezdnie zostały zaprojektowane jako bitumiczne, jednojezdniowe, jednokierunkowe o szerokości 7 m. Wzdłuż nowych ulic przewidziano ponad 120 miejsc postojowych dla busów i autobusów. Roboty drogowe związane z rozbudową ulicy Krochmalnej oraz powstaniem nowych dróg obejmą także m.in. budowę kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej oraz przebudowę oświetlenia ulicznego i trakcji trolejbusowej.

W rejonie ul. Krochmalnej powstanie również budynek socjalno-techniczny przeznaczony do obsługi kierowców komunikacji miejskiej, droga dojazdowa oraz parking wokół nowo powstałego obiektu. Budynek będzie trzykondygnacyjny. Dwie kondygnacje znajdą się w części nadziemnej, zaś jedna w części podziemnej. W budynku przewidziano szatnie dla kierowców komunikacji miejskiej wraz z zespołem toalet i natryskiem oraz część socjalną z aneksem kuchennym i jadalnią dla pracowników budynku oraz kierowców oczekujących na kurs. Dla zapewnienia komunikacji w obiekcie projekt zakłada wydzielenie klatki schodowej oraz umiejscowienie windy osobowo-technicznej. Obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Kubatura całego budynku to blisko 3 tys. m2.

Dodatkowo w ramach ogłoszonego przetargu nastąpi rozbudowa wodociągu kolidującego z obszarem inwestowania. Obejmie ona przebudowę i wykonanie nowego odcinka wodociągu na terenie PKP do wysokości stacji paliw.

Termin otwarcia ofert zaplanowano na 20 października. Projekt Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla potrzeb LOF jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjny województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.