W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gminny Program Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033

Gminny Program Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033
08.03.202415:07

Uchwalony został Gminny Program Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033

Uchwała nr 1737/LVII/2024

Gminny Program Rewitalizacji (GPR) jest podstawowym dokumentem strategicznym umożliwiającym prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze przy współudziale lokalnej społeczności. Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji.

 

Gminny Program Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033 stanowi kontynuacje dotychczasowych dziań rewitalizacyjnych w mieście Lublin w tym Programu Rewitalizacji dla Lublina na lata 2017-2023. Dotyczy on obszaru rewitalizacji, który określony został w uchwale nr 248/VII/2019 Rady Miasta Lublin z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Lublin, w oparciu o diagnozę delimitacyjną na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Zakres merytoryczny dokumentu oraz sposób jego sporządzania określa ustawa o rewitalizacji. Obszar rewitalizacji w Lublinie obejmuje ponad 1 500 ha (1 526,60 – 10,35 % powierzchni miasta) i zamieszkuje go ponad 41 tys. osób (41 622 – 13,40 % mieszkańców miasta). Został on podzielony na 15 podobszarów: Stare Miasto, Podzamcze, Żmigród/Rusałka, Śródmieście, Czwartek, Rejon ul. Kalinowszczyzna, Rejon ul. Łęczyńskiej, Rejon Dworca PKP, Kośminek, Rejon ul. Kunickiego, Rejon ul. Krochmalnej, Osiedle Przyjaźni, Osiedle Tatary, Turystyczna, Hajdów-Zadębie.

Fundamentem GPR jest szczegółowa diagnoza obszaru rewitalizacji, która ukazuje występujące na nim negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne lub środowiskowe. Na podstawie wyników diagnozy, określona jest wizja stanu obszaru po przeprowadzeniu rewitalizacji, cele rewitalizacji oraz kierunki działań, za pośrednictwem których wskazany obszar ma zostać wyprowadzony ze stanu kryzysu. Cel strategiczny dokumentu to „po pierwsze lokalnie”, dla którego wypełnienia zaproponowano trzy cele szczegółowe oraz kierunki działań w ich ramach:

  1. Razem możemy więcej – skuteczna integracja społeczna na obszarze rewitalizacji;
  2. Lepsza przestrzeń życia – poprawa warunków zamieszkania i przestrzeni miejskiej;
  3. Rewitalizacyjny klucz do rozwoju – optymalne wykorzystanie potencjału tkwiącego w obszarze rewitalizacji.

Cele i kierunki mają być realizowane poprzez przedsięwzięcia zgłoszone do programu zarówno przez gminne jednostki organizacyjne, jak i podmioty zewnętrzne (podmioty publiczne, osoby prywatne, fundacje i stowarzyszenia). W dokument znalazły się 72 przedsięwzięcia podstawowe oraz 35 charakterystyk dopuszczalnych przedsięwzięć uzupełniających. Przedsięwzięcia są różnorodne między innymi:

• społeczne - dotyczące integracji i aktywizacji lokalnych społeczności oraz wsparcia grup zagrożonych wykluczeniem np. dzieci, młodzieży, seniorów, osób ubogich, bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych;

• inwestycyjne - dotyczące modernizacji, rewaloryzacji, renowacji i poprawy efektywności energetycznej budynków, rewaloryzacji istniejących i kształtowania nowych terenów zielni i przestrzenni publicznych;

• oraz mieszane - dotyczące np. dostosowania obiektów do nowych funkcji społecznych i realizacji działań społecznych.

Wpisanie przedsięwzięć do programu umożliwia staranie się pozyskanie środków na ich realizacje, między innymi z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027. Miasto planuje także uruchomienie mikrograntów rewitalizacyjnych.

Dokument określa również systemu zarządzania, monitoringu i wdrażania programu. Obowiązkowym elementem stanowi załącznik graficzny przedstawiający podstawowe kierunki zmian funkcjonalno-przestrzennych obszaru rewitalizacji.

W wyniku realizacji GPR na obszarze rewitalizacji rozwinięte zostaną mechanizmy współuczestnictwa mieszkańców w życiu miasta i wpływania na jego rozwój. Powinny one zostać zbudowane w ramach wdrażania przedsięwzięć rewitalizacji i ulegać wzmocnieniu wraz z upływem czasu. Ma to doprowadzić do tego, że stopniowo procesy przemian w poszczególnych podobszarach rewitalizacji w coraz większym zakresie zależał od aktywności i samoorganizacji mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.