W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Nauka polskiego

Aby mieszkać i pracować w Polsce, niezbędna jest znajomość języka polskiego. W sklepie, u lekarza, w restauracji czy w pracy - praktycznie wszędzie o wiele łatwiej poradzić sobie, znając polski. Znajomość polskiego to również możliwość uczestnictwa w życiu społecznym, korzystania z bogatej oferty kulturalnej Lublina czy angażowania się w działalność wolontarystyczną. O wiele łatwiej również nawiązywać kontakty i budować przyjaźnie.

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców i cudzoziemek prowadzone są przez większość szkół językowych. W Lublinie znajduje się również Centrum Języka  i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które oferuje między innymi:

 • roczne kursy przygotowawcze do studiów wyższych w Polsce
 • szkoły letnie języka i kultury polskiej dla cudzoziemców
 • popołudniowe kursy języka polskiego dla cudzoziemców(ek)

Oprócz tego:

 • Jeśli studiujesz w Lublinie, możesz skorzystać z bezpłatnych zajęć języka polskiego oferowanych przez Twoją uczelnię.
 • Jeśli jesteś uczniem/uczennicą w szkole, dodatkowe lekcje polskiego zapewni Ci Twoja szkoła. Dotyczy to wszystkich uczniów i uczennic realizujących obowiązek szkolny na terenie Polski.
 • Za potrzeby językowe osób posiadających status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, realizujących Indywidualny Program Integracji Cudzoziemca, odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Dodatkowe, bezpłatne zajęcia języka polskiego dla cudzoziemców i cudzoziemek organizują również organizacje pozarządowe:

 1. Stowarzyszenie Homo Faber
 2. Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
 3. Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa.
 4. Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw.

Potwierdzanie znajomości języka

Certyfikaty poświadczające znajomość języka polskiego wydaje w Polsce Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego. Do egzaminu może przystąpić każdy cudzoziemiec/ka, nie ma wymogu ukończenia wcześniejszego kursu przygotowawczego. Egzaminy odbywają się trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią.

Egzamin można zdawać na dowolnym poziomie znajomości języka:
B1 – podstawowy (aby przystąpić do egzaminu na tym poziomie należy mieć ukończone 16 lat)
B2 – średni (aby przystąpić do egzaminu na tym poziomie należy mieć ukończone 16 lat)
C2 – zaawansowany (aby przystąpić do egzaminu na tym poziomie należy mieć ukończone 18 lat)

Na stronie www.certyfikatpolski.pl znajdziesz informacje o opłatach, formularze a także przykładowe testy egzaminacyjne.  

Do czego (oprócz życia codziennego w Polsce) przydaje się znajomość języka polskiego?

Są sytuacje, w których musisz mieć certyfikat poświadczający zdanie egzaminu państwowego znajomości języka polskiego lub świadectwo ukończenia szkoły w Polsce (lub za granicą - jeśli językiem wykładowym był język polski). Jest to konieczne, jeżeli:

 • chcesz uzyskać polskie obywatelstwo
 • starasz się o pracę w instytucjach publicznych w Polsce.

Poza tymi sytuacjami w większości przypadków wystarczy, że swobodnie porozumiewasz się w języku polskim. Jeśli jesteś tu od niedawna, warto zadbać przynajmniej o podstawy. To, że starasz się mówić po polsku, bez wątpienia zjedna Ci serca mieszkańców i mieszkanek Lublina!

 

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380