W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Ciepłe Mieszkanie” także dla lokali komunalnych i małych wspólnot

„Ciepłe Mieszkanie” także dla lokali komunalnych i małych wspólnot
30.01.202409:03

Przypominamy, że właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych nadal mogą otrzymać wsparcie na wymianę źródła ciepła z pierwszej edycji programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jednocześnie Miasto Lublin zamierza przystąpić do II naboru tego programu, dzięki której będzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej także w lokalach komunalnych ZNK oraz małych wspólnotach mieszkaniowych.

– Pierwsza edycja programu „Ciepłe Mieszkanie” okazała się doskonałym uzupełnieniem naszego, przeznaczonego dla właścicieli domków jednorodzinnych, Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Właściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nadal mogą ubiegać się o środki na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe na inne bardziej ekologiczne systemy lub podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Nabór wniosków w ramach pierwszego naboru realizujemy do końca tego roku. Teraz przystępujemy do kolejnej edycji programu, w którym beneficjentami będą także osoby wynajmujące lokal będący w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych oraz niewielkie wspólnoty mieszkaniowe – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Miasta Lublin.

Planowana wysokość dofinansowania w II naborze będzie zależała od rodzaju wnioskodawcy, dochodu oraz zakresu rzeczowego przedsięwzięcia:

 

  • podstawowy poziom dofinansowania – do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16,5 tys. zł,  dla właścicieli lokali mieszkalnych, których roczne dochody (na podstawie PIT) nie przekraczają 135 tys. zł;
  • podwyższony poziom dofinansowania – do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 27,5 tys. zł dla właścicieli lokali mieszkalnych, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, nie przekracza kwoty: 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • najwyższy poziom dofinansowania – do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 41 tys. zł, dotyczy właścicieli lokali mieszkalnych, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie nie przekracza kwoty: 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego;
  • dla wspólnot mieszkaniowych w budynkach mieszkalnych od 3 do 7 lokali mieszkalnych:
    a) kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła – 350 tys. zł (60 % dofinansowania),
    b) kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła oraz zakup i montaż mikro instalacji fotowoltaicznej – 360 tys. zł (60 %), 375 tys. zł (60 %) dla zadania uwzględniającego montaż pompy ciepła,
    c) termomodernizacja bez wymiany źródła ciepła – 150 tys. zł (60 %).

 

Do kosztów objętych dofinansowaniem kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. O szczegółach i zasadach dofinansowania, jak i terminie rozpoczęcia naboru wniosków w II edycji programu „Ciepłe Mieszkanie” poinformujemy oddzielnym komunikatem. Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać pod nr tel. (81) 466 2621.

Przypominamy, że dofinansowanie uzyskane w ramach I naboru przysługuje do wymiany źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Dodatkowo, oprócz tych prac, uczestnicy programu będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do kosztów objętych dofinansowaniem kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że dofinansowanie na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Program nie obejmuje dofinansowania na budynki ogrzewane miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową.

Program „Ciepłe Mieszkanie” finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie