W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzień Pszczół
05.08.202210:51

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół – owadów, które odgrywają istotną rolę w środowisku. Święto to na stałe wpisało się w ekologiczny kalendarz Polaków. W Polsce po raz pierwszy zostało zainaugurowane w 2013 roku, a jego pomysłodawcą była Akademia Przyjaciół Pszczół.

Ten niezwykle sympatyczny i ważny dla ekosystemu owad występuje w Polsce w około 470 gatunkach, a niemal połowa z nich zagrożona jest wyginięciem. Owady zapylające kształtują różnorodność biologiczną naszego otoczenia. Bez nich wiele gatunków roślin nie wydawałoby owoców i nasion. Wyginięcie jednej z grup owadów zapylających może spowodować wyginięcie pewnych gatunków roślin, które są przez nie zapylane. Szacuje się, że ponad 75% żywności, którą spożywa człowiek, jest pochodną pracy pszczół lub innych zapylających owadów. Ich los powinien być dla nas bardzo istotny, bo jak powiedział kiedyś Albert Einstein "jeśli wyginą pszczoły, ludzkości zostaną jeszcze 4 lata".

Z tej okazji Miasto ma do rozdania 10 hoteli dla pszczół. Informację o zapotrzebowaniu na hotele należy przesłać na adres e-mail: . O ich przyznaniu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie