W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Książki za posprzątanie terenów nad rzeką Bystrzycą

Książki za posprzątanie terenów nad rzeką Bystrzycą
12.09.202310:23

Miasto Lublin włącza się w ogólnopolską społeczną akcję sprzątania świata „Książka za worek śmieci”, która odbędzie się w najbliższą sobotę (16 września) we wszystkich dużych miastach Polski. W Lublinie sprzątany będzie teren teren wzdłuż rzeki Bystrzycy. Na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czekają w podziękowaniu książki.

– Akcja „Książka za worek śmieci” to wyjątkowa inicjatywa zachęcająca do wspólnego działania na rzecz środowiska oraz do czytania książek. Liczę, że akcja w Lublinie spotka się znów z dużym zainteresowaniem i będzie kontynuowana w przyszłości. W ten sposób chcemy zachęcić naszych mieszkańców i mieszkanki do dbałości o najbliższe otoczenie, co jest pierwszym krokiem do sprzątania całego świata – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Książki za udział w wydarzeniu otrzymają osoby, które jako pierwsze zarejestrują się i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu. W każdym mieście dla uczestników akcji przeznaczona jest pula 50 książek. O przyznaniu książki decyduje kolejność zgłoszeń – rejestracji poprzez formularz internetowy, która potrwa do wyczerpania miejsc. Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby dorosłe, zaś dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich także przewidziana jest dodatkowa, limitowana pula książek.

W Lublinie uczestnicy akcji posprzątają teren wzdłuż Bystrzycy, przy ścieżce rowerowej, od wiaduktu kolejowego do tamy na Zalewie Zemborzyckim. Akcja rozpocznie się w sobotę (16 września) o godz. 10.00, na początku drogi rowerowej, za kładką, w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego. Dokładna lokalizacja punktu zbiórki uczestników akcji dostępna jest na mapie pod linkiem.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez podróżniczkę i edukatorkę Annę Jaklewicz. Uczestnicy akcji wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki. Dotychczas odbyło się kilkanaście edycji akcji, która objęła zasięgiem całą Polskę, podczas których zebrano już wspólnie kilkadziesiąt ton śmieci. W ubiegłym roku w Lublinie podczas akcji ochotnicy zebrali 33 worki śmieci.

Partnerami tegorocznej akcji w Lublinie są: Straż Miejska Miasta Lublin oraz Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Opis akcji, regulamin i praktyczne informacje dla uczestników można znaleźć na stronie internetowej ksiazkazaworeksmieci.pl oraz w mediach społecznościowych.
 

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie