W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w międzynarodowym projekcie „Twin Transition of Cities – Green & Digital”

Lublin w międzynarodowym projekcie „Twin Transition of Cities – Green & Digital”
25.04.202214:36

Miasto Lublin i Ambasada Królestwa Danii w Polsce, podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz zielonej i cyfrowej transformacji w ramach międzynarodowego projektu „Twin Transition of Cities – Green & Digital”.

– Miasto od lat, podejmując działania w każdym obszarze swojego funkcjonowania, skupia się na dbałości o środowisko naturalne i zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju. Zależy nam, by Lublin był miejscem nowoczesnym i zielonym, a w konsekwencji przyjaznym dla mieszkańców. Potwierdzają to uchwalona na początku roku Strategia Lublin 2030, czy kroki jakie podejmujemy na rzecz ochrony miejskiej zieleni, m.in. rozpoczęcie prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla obszarów zielonych czy przyjęte w ostatnim czasie standardy zieleni miejskiej. Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie Ambasady Królestwa Danii w Polsce do udziału w projekcie „Twin Transition of Cities – Green & Digital”. Potwierdza ono, że wysiłek jaki podejmujemy na rzecz zrównoważonego rozwoju naszego miasta jest zauważany i doceniany nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Ambasada Królestwa Danii w Polsce. W ramach współpracy Strony zadeklarowały wolę podejmowania wspólnych działań w obszarach: zrównoważonego projektowania przestrzeni publicznych, zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, rozwoju inteligentnych sieci ciepłowniczych, dekarbonizacji i digitalizacji budynków publicznych, przygotowania projektu „Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu dla miasta Lublin”, gospodarki o obiegu zamkniętym, czy edukacji ekologicznej. Czas trwania projektu wynosi dwa lata.

Ponadto, w piątek (22 kwietnia) w ramach Dnia Nordyckiego w Polsce odbyła się konferencja „Miasta katalizatorami zielonej transformacji”. Podczas wydarzenia prelegenci z Danii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Polski prezentowali swoje doświadczenia w obszarze zielonej transformacji. W dyskusji uczestniczył również Lublin reprezentowany przez Artura Szymczyka, Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin. Poruszane w czasie konferencji tematy skupiły się wokół przestrzeni miejskich, które sprzyjają dobrostanowi mieszkańców, a także zagadnień związanych z ciepłownictwem nowej generacji, budżetowaniem klimatycznym i cyfryzacją.

 

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie