W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa ścieżka edukacyjna w dzielnicy Tatary

Nowa ścieżka edukacyjna w dzielnicy Tatary
21.12.202308:53

W Lublinie powstała kolejna ścieżka edukacyjna prezentująca walory przyrodnicze naszego miasta. Tym razem mieszkanki i mieszkańcy mogą wybrać się na spacer śladem najcenniejszych okazów drzew dzielnicy Tatary.

– Zapraszamy na spacer nową ścieżką edukacyjną w dzielnicy Tatary. To jedno z najstarszych powojennych lubelskich osiedli, na terenie którego możemy obserwować wiele cennych, kilkudziesięcioletnich okazów drzew. Ścieżka przybliży mieszkankom i mieszkańcom Lublina sylwetki najciekawszych z nich. To kolejna tego typu atrakcja udostępniona w ostatnim czasie. Miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy także na spacery do Wąwozu Lipniak oraz śladem lubelskich pomników przyrody – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W drzewostanie Tatar występują zarówno gatunki często spotykane w polskich miastach, takie jak: lipa drobnolistna, różne gatunki topoli i klonów czy jarząb zwyczajny, jak i zdecydowanie rzadsze okazy, w tym drzewa obcego pochodzenia, m.in. glediczja trójcierniowa, leszczyna turecka, oliwnik wąskolistny oraz surmia zwyczajna. Bogata i interesująca szata roślinna tej części miasta stała się impulsem do stworzenia ścieżki edukacyjnej, której celem jest promocja walorów przyrodniczych dzielnicy Tatary oraz przedstawienie mieszkankom i mieszkańcom Lublina sylwetek drzew będących częścią miejskiego ekosystemu.

Nowa ścieżka przyrodnicza „Galeria drzew osiedla Tatary” rozpoczyna się na terenach zielonych u zbiegu ul. Łęczyńskiej oraz ul. Montażowej i obejmuje 30 najcenniejszych okazów drzew. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka z nazwą gatunkową, zdjęciem oraz kodem QR kierującym do strony internetowej, na której znajduje się opis danego gatunku, a także informacje o jego występowaniu, znaczeniu i zastosowaniu oraz właściwościach leczniczych. Dodatkowo na początku trasy zamontowano tablicę obrazującą przebieg ścieżki oraz kształty liści i typy koron prezentowanych drzew.

Projekt zrealizowano ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Lublin z inicjatywy Rady Dzielnicy Tatary, przy wsparciu merytorycznym Roberta Zubela – botanika, pracownika Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, mieszkańca dzielnicy.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie