W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Światowego Dnia Zwierząt w Lublinie

Obchody Światowego Dnia Zwierząt w Lublinie
02.10.202313:53

Miasto Lublin już tradycyjnie włącza się w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Z tej okazji, w najbliższą środę (4 października) Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na kolejny Dzień Otwarty, którego tematem przewodnim będzie promocja adopcji zwierzaków. Dodatkowo Miasto przygotowało dla mieszkańców i mieszkanek konkurs, w którym jako nagrodę przewidziano domki dla wiewiórek.

– Zaplanowany na okoliczność Światowego Dnia Zwierząt dzień otwarty to doskonała okazja do poznania podopiecznych lubelskiego schroniska, którzy czekają na nowe domy i nowe przyjaźnie. Pamiętajmy, że mimo zapewnionej w placówce kompleksowej opieki, prawdziwe szczęście zwierzęta znajdą w domu, u boku właściciela. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do odwiedzenia schroniska. Kontakt z człowiekiem to najlepszy prezent, jaki możemy podarować zwierzakom z okazji ich święta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W programie Dnia Otwartego przewidziano, m.in. prelekcje „Przyjaciel czy tylko zwierzę?” zoopsychologa Dariusza Ornala oraz „Co gryzie psa?” Wojciecha Michorowskiego, doświadczonego lekarza weterynarii. W ramach wydarzenia zaplanowano również spotkanie z artystką i miłośniczką zwierząt Sylwią Głań połączone z pokazem prac jej autorstwa, a także warsztaty rękodzieła dla najmłodszych, m.in. z tworzenia obrazków ze sznurków oraz makramowych breloczków. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z podopiecznymi lubelskiego schroniska, a także porozmawiać z jego pracownikami i wolontariuszami, którzy opowiedzą o tym, jak przebiega proces adopcyjny oraz udzielą porad dotyczących prawidłowej opieki nad pupilami. Dzień Otwarty odbędzie się w środę (4 października), o godz. 10.00, w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, przy ul. Metalurgicznej 5.

Ponadto, z okazji Światowego Dnia Zwierząt Miasto przygotowało dla mieszkańców i mieszkanek Lublina konkurs „Ruda Kita o siebie pyta”, który wystartuje 4 października na profilu Miasto to też Twój Dom na portalu społecznościowym Facebook. 10 pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania zawarte w quizie opublikowanym w poście konkursowym otrzyma domek dla wiewiórek, który będzie można zamontować w przydomowym ogródku.

Miasto Lublin od lat podejmuje różnorodne działania w celu ochrony zwierząt w mieście. Tylko w tym roku w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego zakupiono 12 domków dla kotów wolno żyjących, 100 budek dla jerzyków, 20 schronów dla nietoperzy, 250 sztuk budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 85 domków dla wiewiórek, 5 budek lęgowych dla sów oraz 70 domków dla jeży. Trafiły one do zarządców nieruchomości na terenie Lublina oraz placówek oświatowych.

W mieście powstała także sieć miejsc przyjaznych zwierzętom, do których właściciele czworonogów mogą udawać się wraz ze swoimi pupilami. Zgłoszone do akcji lokale oznakowano specjalnymi naklejkami, a ich aktualna lista znajduje się na stronie . Każdego roku Miasto prowadzi również akcję bezpłatnej sterylizacji psów i kotów właścicielskich oraz kotów wolno żyjących, a także czipowania psów właścicielskich. W tym roku zaczipowano 61 psów oraz wysterylizowano 79 kotów i 47 psów właścicielskich oraz 239 kotów wolno żyjących. Dodatkowo w najbliższym czasie do placówek oświatowych i zarządców nieruchomości trafią plakaty i ulotki informacyjne dotyczące pomocy dzikim zwierzętom w mieście.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Został on ustanowiony w 1931 roku na ekologicznej konwencji we Florencji. W Polsce obchody Dnia Zwierząt odbywają się od 1993 roku.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie