„Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Lublin do roku 2030” został opracowany na podstawie Porozumienia NR DZR/19/U/2015 z dnia 10 czerwca 2015 roku zawartego pomiędzy Ministerstwem Środowiska a Miastem Lublin, stanowiącego deklarację udziału Miasta w projekcie „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.
Plan powstał w odpowiedzi na zmiany klimatu i potrzeby adaptacji do skutków tych zmian. W trakcie opracowywania podlegał on również konsultacjom społecznym z mieszkańcami. Plan wskazuje wizję, cel nadrzędny oraz cele szczegółowe adaptacji Miasta do zmian klimatu. Na potrzeby przygotowania Planu sporządzono szczegółową diagnozę, w której oceniono warunki klimatyczne miasta oraz ich przyszłe zmiany, wrażliwość miasta na zmiany klimatu oraz potencjał do reagowania na wynikające z nich zagrożenia.
Szczególnie wrażliwymi sektorami w Lublinie są:
W Planie Adaptacji wskazano działania adaptacyjne z trzech kategorii:
Pełną treść Planu można pobrać ze strony Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu.
Klimat miasta ma charakter przejściowy między klimatem oceanicznym a kontynentalnym. W porównaniu z innymi obszarami Polski Wyżyna Lubelska cechuje się największym kontynentalizmem termicznym klimatu, związanym z względnie wysokimi temperaturami lata oraz dużym kontynentalizmem opadowym. Przejawem tego są: duża liczba dni pogodnych w lecie, ale i w roku, stosunkowo wczesne daty występowania przymrozków, długa wiosna, duża częstość pogody mroźnej oraz duża różnica między opadami lata i zimy.
Wartość średniej rocznej temperatury powietrza w Lublinie w okresie 1981-2015 wyniosła 8,8°C przy tendencji wzrostowej o ok. 0,5°C na dekadę. Liczba dni upalnych z temperaturą maksymalną powyżej 30,0°C wykazuje tendencję wzrostową, średnio o 3 dni w dziesięcioleciu.
W 2020 roku w strukturze Urzędu Miasta Lublin utworzono referat ds. klimatu, obecnie funkcjonuje on w ramach Wydziału Energii i Klimatu. Celem i zadaniem referatu ds. klimatu jest zbieranie informacji o akcjach i projektach prowadzonych przez miasto, wskazywanie brakujących posunięć, potrzeb oraz inicjowanie nowych kroków w celu adaptacji miasta do postępującej zmiany klimatu. Działania referatu pozwolą na lepsze ukierunkowanie i skoordynowanie poczynań miasta w dziedzinie zmian klimatycznych.