W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

130 nowych latarni rozświetli Lublin

130 nowych latarni rozświetli Lublin
21.07.202210:23

W około 20 lokalizacjach w mieście, głównie wzdłuż ulic Lublina, powstanie nowe oświetlenie. Docelowo miasto rozświetli 130 nowoczesnych latarni. 

– Oświetlenie to ważny element infrastruktury drogowej, który wpływa przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców, dlatego jest to nieodłączny komponent prac przy budowie czy przebudowie ulic. Jednak oświetlenie realizujemy również jako samodzielne zadania, na przykład we współpracy z Radami Dzielnic, które wskazują najbardziej istotne lokalizacje. Część prac to także realizacja pomysłów mieszkańców z Budżetu Obywatelskiego – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Rozstrzygnięto już wszystkie postępowania przetargowe na budowę miejskich latarni. Aktualnie dla większości zadań trwają prace projektowe, a dla części ulic formalności uzyskania pozwolenia na budowę, co umożliwi rozpoczęcie etapu wykonawczego.

Obecnie w fazie projektowania znajduje się zadanie związane z budową oświetlenia ul. Wądolnej. Powstanie tam 6 latarni ulicznych oraz 4 parkowe na terenie placu zabaw. Zaprojektowanie oświetlenia dotyczy również ul. Dożynkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Orzechową do granicy miasta. W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego opracowywana jest dokumentacja na budowę oświetlenia ul. Nałkowskich, na odcinku od rejonu pętli komunikacji miejskiej przy ul. Romera do ul. Woronieckiego. Zaplanowano tam około 20 nowych lamp. Projektanci pracują także nad dokumentacją oświetlenia ulic: Jarmarcznej, Zadębie i Hajdowskiej. Tam przewiduje się około 23 latarni ulicznych. W tym roku nowe 3 lampy powstaną również na odcinku ul. Zadębie od istniejącego oświetlenia do skrzyżowania z ul. Kasprowicza. Docelowo zaprojektowano tam 11 słupów. Aktualnie opracowywana jest dokumentacja projektowa w zakresie oświetlenie dla całej ulicy Zadębie.

Kontynuację prac w zakresie oświetlenia zaplanowano na ul. Krwawiczej - od strony ul. Skubiszewskiego na długości około 600 m stanie 20 nowych latarni. Ulicę Skubiszewskiego również przewidziano do realizacji. Tam oświetlenie planuje się na odcinku od ul. Jacyny-Onyszkiewicza do ul. Ślaskiego.

Nowe latarnie drogowcy zamontują również w rejonie przejść dla pieszych przy ul. Głębokiej (na wysokości UMCS) oraz ul. Sławinkowskiej. Z kolei w pobliżu ul. Wyżynnej, pomiędzy ul. Nadbystrzycką a ul. Przedwiośnie oraz na ul. Altanowej nowe oświetlenie zyskają ciągi piesze wraz z ze schodami terenowymi. Pojedyncze lampy przewidziano także na ulicach: Sokolej, Agatowej oraz Stary Gaj. Z kolei z rezerwy celowej Rady Dzielnicy trwają prace na ul. Zdrowej.

Pierwsze efekty widać już w dzielnicy Ponikwoda. Tam Miasto wybudowało brakujące odcinki oświetlenia ulicznego na ul. Bazylianówka (między ul. Mariańską a ul. Węglarza) i ul. Magnoliowej (między al. Spółdzielczości Pracy a ul. Bazylianówka). W dzielnicy Tatary natomiast z końcem wakacji stanie 18 słupów z lampami LED. Ustawiane są w różnych lokalizacjach, większość z nich przy ciągach pieszych, pomiędzy dojściami do bloków mieszkalnych.

Koszt zaprojektowania i budowy oświetlenia we wskazanych lokalizacjach to ponad 1,9 mln zł. Prace są realizowane sukcesywnie i powinny zakończyć się z końcem roku.