W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Anioły lubelskie na fontannie multimedialnej - pokazy od 21:00

Anioły lubelskie na fontannie multimedialnej - pokazy od 21:00
19.07.201811:18

W piątek 20 lipca zapraszamy na pierwszy nowy pokaz na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim pt. Anioły lubelskie. Jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii i według scenariusza Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Zmianie ulega też godzina i ilość prezentowanych pokazów, od 20 lipca odbędą się one o godzinie 21:00.

"Anioły lubelskie" to projekt zainspirowany wnętrzem Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na Zamku Lubelskim.

- Freski namalowane zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej pobudziły wyobraźnię artystów, ludzi teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Freski na nowo zostały odkryte w 1918 roku, w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Kaplica, która jest symbolem spotkania Wschodu z Zachodem, staje się dla nas nieustającą inspiracją, dzięki takim działaniom korzystamy w sposób twórczy z naszej tradycji. mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Centrum Kultury odpowiadające za stronę artystyczną pokazu do projektu zaprosiło wybitnych artystów - wśród lubelskich twórców znaleźli się: Rafał Rozmus - autor muzyki oraz kolektyw kilku.com, który zaprojektował i wykonał animację 2D i 3D. Poezja i tekst historyczny powstał w interpretacji znakomitych polskich artystów: Doroty Landowskiej, Łukasza Lewandowskiego i Zbigniewa Dziducha. Partie wokalne zostały nagrane w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego i jest to wersja oryginalna z udziałem Abp Abla, opracowana na potrzeby projektu. Produkcją zajęła się Barbara Sawicka, a opracowaniem audio Jarosław Rudnicki.

Miasto zleciło zaprojektowanie odpowiedniej aplikacji, która pozwala na przeniesienie projektu artystycznego na język fontanny, konieczne było wyprodukowanie całego pokazu na nowo pod względem technicznym i zaprogramowanie ruchu wody, laserów, świateł, muzyki i innych efektów, a także ich synchronizacja w taki sposób, aby całość tworzyła spójną projekcję multimedialną.

Aktualny harmonogram pokazów zaplanowanych w lipcu 2018 r.:

  • piątek (20 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście
  • niedziela (22 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Historia Pl. Litewskiego na wesoło    
  • czwartek (26 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście
  • piątek (27 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Wydarzenia kulturalne
  • sobota (28 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście
  • niedziela (29 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Historia Pl. Litewskiego na wesoło

Cztery pokazy pod koniec lipca będą prezentowane przy okazji Carnavalu Sztukmistrzów.

Przed każdym pokazem wyświetlony zostanie 5 minutowy film na mgiełce fontanny nawiązujący do rocznicy 100-lecia Polski Niepodległej - Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność” to prezentacja która ukazuję rolę Lublina w procesach odzyskana Niepodległości w Polsce. Zrealizowana jest w stylizacji kroniki filmowej w której wykorzystano archiwalne materiały i nagrania: fragmenty filmów, zdjęcia oraz animacje komputerowe.

Po pokazie „Anioły lubelskie” zaplanowana jest 10 minutowa przerwa ze względu na konieczność zmiany prezentowanych aplikacji w systemie.

Opisy pozostałych pokazów:

  • "Historia Placu Litewskiego na wesoło" - to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
  • „Sen o Mieście” - to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
  • „Wydarzenia Kulturalne” - to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

Inwestycje miejskie