W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Anioły lubelskie - nowy pokaz na fontannie multimedialnej od lipca

Anioły lubelskie - nowy pokaz na fontannie multimedialnej od lipca
29.06.201808:54

Prezentujemy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim na lipiec. W tym miesiącu od 20 lipca zapraszamy na nowy pokaz pt. Anioły lubelskie. Jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

 "Anioły lubelskie" to projekt bezpośrednio zainspirowany wnętrzem Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na Zamku Lubelskim. Freski namalowane zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej pobudziły wyobraźnię artystów, ludzi teatru, muzyki i sztuk wizualnych.


Freski zostały na nowo odkryte w 1918 roku, sto lat temu, kiedy odzyskaliśmy wolność. Nasze anioły spod grubej warstwy tynku wyleciały w przestrzeń miasta, ku wolności. Po długim locie usiadły na ramionach niezwykłych ludzi, architektów wolności. Kaplica, która jest symbolem spotkania Wschodu z Zachodem staje się dla nas nieustającą inspiracją. Chcemy umieć korzystać z w sposób twórczy z naszej tradycji.


Do naszego projektu zaprosiliśmy wybitnych artystów, wśród nich lubelscy twórcy: Rafał Rozmus, autor muzyki oraz kolektyw kilku.com, który zaprojektował i wykonał animację 2D i 3D. Poezja i tekst historyczny w interpretacji znakomitych polskich artystów: Doroty Landowskiej, Łukasza Lewandowskiego i Zbigniewa Dziducha. Partie wokalne nagraliśmy w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego i jest to wersja oryginalna z udziałem Abp Abla, opracowana na potrzeby projektu.

 

scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński

muzyka: Rafał Rozmus

poezję i tekst historyczny czytają: Dorota Landowska, Zbigniew Dziduch, Łukasz Lewandowski

opracowanie audio: Jarosław Rudnicki

projekt animacji i wykonanie: kolektyw kilku.com

produkcja: Barbara Sawicka

czas trwania: 12 minut

Zgodnie z wcześniejszą praktyką, przy okazji dużych miejskich wydarzeń kulturalnych, liczba pokazów jest większa. W niedzielę (1 lipca) zapraszamy na trzeci z kolei w ten weekend pokaz zorganizowany przy okazji festiwalu Inne Brzmienia. Od czwartku (26 lipca) włącznie do niedzieli (29 lipca) pokazy będą prezentowane częściej przy okazji Carnavalu Sztukmistrzów.

HARMONOGRAM LIPIEC 2018

 • niedziela (1 lipca) godz. 21:30 - Wydarzenia kulturalne
   
 • piątek (6 lipca) godz. 21:30 - Sen o mieście                
 • sobota (7 lipca) godz. 21:30 - Historia Pl. Litewskiego na wesoło
 • poniedziałek (9 lipca) godz. 21:30 - Sen o mieście 
   
 • piątek (13 lipca) godz. 21:30 - Wydarzenia kulturalne
 • sobota (14 lipca) godz. 21:30 - Sen o mieście
   
 • piątek (20 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście
 • niedziela (22 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Historia Pl. Litewskiego na wesoło     
   
 • czwartek (26 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście
 • piątek (27 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Wydarzenia kulturalne
 • sobota (28 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Sen o mieście              
 • niedziela (29 lipca) godz. 21:00 - Anioły lubelskie + Historia Pl. Litewskiego na wesoło

Prezentacja multimedialna pt "Anioły lubelskie" została zrealizowana dzięki wsparciu:

pasek

Opisy pozostałych pokazów:

 • "Historia Placu Litewskiego na wesoło" - to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
 • „Sen o Mieście” - to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
 • „Wydarzenia Kulturalne” - to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.