W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Kryształowa Cegła” dla mostu na rzece Bystrzycy

„Kryształowa Cegła” dla mostu na rzece Bystrzycy
23.11.202311:36

Przebudowany most w ciągu ul. Żeglarskiej otrzymał II miejsce w konkursie „O Kryształową Cegłę”. Inwestycję wyróżniono w kategorii obiekty przestrzeni publicznej.

– Już od pół roku kierowcy, piesi i rowerzyści korzystają z nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Wybudowana infrastruktura, dofinansowana ze środków europejskich, umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, jak również dopełnia funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy. Cieszę się, że ta ważna miejska inwestycja, oczekiwana przez mieszkanki i mieszkańców, została nagrodzona w konkursie. To docenienie całego procesu budowlanego i jego partnerów – inwestora, projektanta i wykonawcy. Statuetka Kryształowej Cegły postrzegana jest w środowisku inwestycyjnym jako wyraz uznania oraz szczególna forma rekomendacji. Dziękuję Kapitule za to wyróżnienie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Organizatorom konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska. Do konkursu mogą być zgłaszane inwestycje z województw po prawej stronie Wisły: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz z przygranicznych obwodów Ukrainy i Litwy. W tegorocznej edycji konkursu w 11 kategoriach zgłoszono 27 obiektów. Organizatorem XXII edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę”, jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. Konkursem kieruje Komitet Organizacyjny, który powołuje międzynarodową Kapitułę.

Wręczenia nagród odbyło się 22 listopada w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas uroczystej gali podsumowującej XXII edycję konkursu. W imieniu Miasta wyróżnienie odebrał Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju oraz przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. 

Nowy i większy most

Nowy most nad rzeką Bystrzycą ma długość ponad 50 m i szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni wynosi 8 m. To obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia, a jego połączenie z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym. Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej. Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz dwóch zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów. Nowa przeprawa nad rzeką Bystrzycą nosi imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Generalnym wykonawcą robót była spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie, a wartość zadania wyniosła około 37,8 mln zł. Budowa mostu była ostatnim elementem projektu „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Wartość całego projektu wyniosła niemal 105 mln zł, w tym 80,3 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.