W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin inwestuje w szkoły
24.05.202110:29

Ponad 85 mln zł to łączna wartość tegorocznych nakładów na inwestycje i remonty w placówkach szkolnych. Na liście miejskich inwestycji oświatowych znajduje się kilkanaście pozycji – są to budowy, przebudowy, termomodernizacje szkół, burs, boisk i sal sportowych.

– Zależy nam, by lubelscy uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, stąd inwestycje oświatowe to jedna z głównych pozycji w wydatkach majątkowych Miasta. Część inwestycji jest w trakcie przygotowania lub czeka na dokończenie formalności związanych z rozstrzygnięciem przetargów, zawarciem umów i rozpoczęciem robót. Poza dużymi zadaniami oświatowymi jak rozbudowy i przebudowy szkół, realizujemy też jeszcze kilka mniejszych, ale nie mniej ważnych zadań remontowych – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Do największych inwestycji oświatowych należy trwająca od jesieni budowa sali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica przy Al. Racławickich. Prace po zakończeniu robót związanych z budową ścian piwnic i parteru prowadzone są obecnie już na wysokości piętra. Trwa budowa konstrukcji widowni. Szacuje się, że bryła budynku powinna zostać zamknięta do końca czerwca. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 13,6 mln zł. Zgodnie z umową wykonawca ma jeszcze rok na zbudowanie sali.

W marcu rozpoczęła się realizacja kolejnej dużej inwestycji – rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Jagiełły o dwa segmenty – dydaktyczny i żywieniowy, która prowadzona jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie inwestycja jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej i wykonawczej, która zgodnie z umową powinna być gotowa do końca roku. Projekt budowlany powinien być gotowy już jesienią, co pozwoli ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wartość zawartej umowy wynosi 17,9 mln zł.

Z kolei przetarg na roboty budowlane związane z rozbudową Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej o segment przedszkolny wraz z łącznikiem, jest w trakcie rozpatrywania. Rozstrzygnięcie postępowania i podpisanie umowy pozwoli na przekazanie placu budowy już w czerwcu.

Latem zakończy się kompleksowa przebudowa Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Finalizowane jest malowanie poddasza, na zewnątrz zaś kończą się ostatnie uzupełnienia elewacji. Przetarg na wymianę stolarki drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej jest w trakcie rozstrzygnięcia. Po ich zamontowaniu, pozostanie już tylko instalacja automatyki otwierającej drzwi w sytuacji zagrożenia pożarowego oraz sprzątanie.

Miasto prowadzi równoległe prace związane z termomodernizacją 6 obiektów oświatowych – szkół i burs. Są to zadania realizowane z dwóch projektów europejskich z zakresu ochrony środowiska o łącznej wartości zadań ponad 31,5 mln zł. Stopień zaawansowania prac w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków wynosi około 70%. Gotowy jest dach oraz elewacje, trwają roboty towarzyszące oraz prace sanitarne i elektryczne. Zgodnie z umową wykonawca ma czas do 30 sierpnia. W Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja aktualnie trwa docieplanie ścian oraz wykonywane są prace z branży sanitarnej polegające na adaptacji pomieszczeń wodomierza i węzła wymiennikowego oraz towarzyszące roboty budowlane. Prace w Szkole Podstawowej nr 20 przy al. Piłsudskiego są zaawansowane w około 70%. Na zakończenie prac, zgodnie z umową wykonawca ma czas do 20 lipca. Elewacje są skończone, wkrótce zostaną zdjęte rusztowania. Obecnie trwa budowa schodów zewnętrznych od strony Aqua Lublin, pozostanie wykonanie odwodnienia i roboty na zewnątrz, w tym dojścia z kostki.

Zakres prac w ramach inwestycji w budynku Zespołu Szkół Budowlanych wraz z Bursą Szkolną nr 8 przy ul. Słowiczej obejmuje typowe prace termomodernizacyjne tj. docieplenie ścian i fundamentów, ocieplenie i wymianę pokrycia dachu, izolację przeciwwilgociową, przebudowę wewnętrznych instalacji: centralnego ogrzewania, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz wentylacji grawitacyjnej. Stan zaawansowania robót wewnątrz budynku bursy określa się na około 95%, pozostały już drobne prace wykończeniowe. Gotowa jest kuchnia, nowy węzeł cieplny, centralne ogrzewanie oraz wentylacja. Wymieniono już całą stolarkę okienną i trwają prace ociepleniowe. Kolejnym krokiem po dokończeniu elewacji, będą prace wokół budynku – wykonanie opaski z kostki brukowej, odwodnienia i wejść.

Sprawnie postępują również roboty budowlane w Bursie Szkolnej nr 7 oraz termomodernizacja Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. W obu obiektach łączna wartość robót budowlanych wyniesie ponad 12 mln zł.

Miasto Lublin przygotowuje się również do budowy boiska przy Zespole Szkół nr 13 przy ul. Berylowej. Wkrótce dla tego zadania zostanie zlecone wykonanie dokumentacji projektowej. W tegorocznym budżecie Miasta ujęto również aktualizację programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy szkoły przy ul. Majerankowej – umowa jest w trakcie przygotowania. Jeśli chodzi o remonty kuchni szkolnych, to w tym roku takie prace przewidziano w stołówkach trzech szkół: SP nr 7, 34 i 38. Planuje się również zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji dachów nad basenem i salą gimnastyczną w kompleksie sportowym Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej. Oprócz tego ze środków Budżetu Obywatelskiego powstaną dwie nowe siłownie zewnętrzne – w SP nr 29 i XXX LO.