W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin nagrodzony za inwestycje "Rozbudowa sieci komunikacji zbiorowej"

26.09.201914:40

Nowoczesna komunikacja miejska dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych to efekt realizacji programu "Rozbudowa sieci komunikacji zbiorowej", za którą Lublin otrzymał nagrodę w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019. W ramach projektu wybudowano ul. Muzyczną wraz z mostem i ul. Narutowicza z buspasami oraz trakcją trolejbusową, która pojawiła się też na ul. Jana Pawła II wraz z Systemem Informacji Przystankowej. Tabor komunikacji miejskiej powiększył się o 15 trolejbusów. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 88 mln zł, a miasto otrzymało dofinansowanie unijne w kwocie 65 mln zł.

Wręczenie nagrody odbyło się 25 września, podczas uroczystej Gali zorganizowanej w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Celem organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl i Grupę PTWP konkursu jest pokazanie skali inwestycji w Polsce Wschodniej oraz ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców.

Całkowita wartość projektu "Rozbudowa sieci komunikacji zbiorowej w Lublinie" to prawie 88 mln zł, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 65 mln zł. Projekt był realizowany w latach 2016-2018. Głównym celem projektu była poprawa mobilności transportowej oraz zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego w obszarze przyszłego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W ramach projektu wybudowano ul. Muzyczną na odcinku od wysokości zjazdu na teren stadionu miejskiego do skrzyżowania z ul. Głęboką, ul. Nadbystrzycką i ul. Narutowicza (powstała jezdnia z obustronnymi buspasami i trakcją trolejbusową, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami serwisowymi, oświetleniem, sygnalizacją świetlną, zatokami autobusowymi), wybudowano obiekt mostowy w ciągu ul. Muzycznej nad rzeką Bystrzycą, wybudowano i przebudowano sieć uzbrojenia podziemnego, wybudowano i rozbudowano kanalizację deszczową, odcinki trakcji trolejbusowych w ul. Jana Pawła II, zakupiono tabor 15 trolejbusów, wybudowano System Informacji Przystankowej w ciągu ul. Jana Pawła II oraz włączono go do obecnie użytkowanego systemu.

Ponadto inwestycja dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością to m. in. niska podłoga na całej długości pojazdu, wyposażenie w tzw.„przyklęk”, przyciski oznaczone dodatkowo w alfabecie Braille’a oraz informacja głosowa. Zastosowane zostały wyświetlacze informacji pasażerskiej o wysokim kontraście dostosowane do osób niedowidzących, a na przejściach dla pieszych i przystankach ułożony został pas z kostki brukowej z fakturą rozpoznawalną przez osoby niewidome.