W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Niskoemisyjny transport zbiorowy w Lublinie w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023

Niskoemisyjny transport zbiorowy w Lublinie w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023
13.03.202310:13

Projekt "Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej" został nominowany do nagrody w plebiscycie Top Inwestycje Komunalne 2023, organizowanym każdego roku przez PortalSamorzadowy.pl.

Właśnie trwa głosowanie czytelników, dlatego zachęcamy wszystkich do oddania głosu pod adresem: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2023,116/niskoemisyjny-transport-zbiorowy-w-lublinie,3836/ Głosowanie zakończy się 11 kwietnia 2023 r do godz. 9:00.

O projekcie

  • Wartość inwestycji: 193 mln 55 tys. zł
  • Data zakończenia inwestycji: 30 września 2023 r. (projekt zrealizowany w ponad 50 proc. do końca 2022 roku)
  • Finansowanie inwestycji: dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020: 137 990 088,73 zł, wkład własny miasta
  • Inwestor: Miasto Lublin

Realizacja tego wieloelementowego projektu ma na celu poprawę dostępności komunikacyjnej nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych. Połączenie różnych form transportu oraz wprowadzenie niskoemisyjnego taboru, jak również nowoczesnych rozwiązań technicznych ułatwiających zakup biletów doprowadzą do zwiększenia wykorzystania komunikacji miejskiej oraz poprawy jego funkcjonalności.

Żeby było to możliwe, wybudowano trakcję trolejbusową, przebudowane zostały ulice, ścieżki rowerowe oraz chodniki – dostosowując infrastrukturę do potrzeb transportu miejskiego. Powstał również węzeł przesiadkowy z bezpłatnymi miejscami parkingowymi P&R, B&R, K&R, a na przystankach pojawiły się systemy dynamicznej informacji pasażerskiej i biletomaty.

Nie można pominąć olbrzymiego przedsięwzięcia, jakim był zakup trolejbusów i autobusów, w tym elektrycznych, oraz stworzenia od podstaw nowoczesnego systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej – co jeszcze bardziej ułatwiło i zachęciło do korzystania z komunikacji miejskiej.

Dzięki realizacji inwestycji w Lublinie został stworzony system biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej - LUBIKA. Pod względem nowoczesności i aspektów technicznych to jeden z najnowocześniejszych systemów biletu elektronicznego w Polsce. Kolejnym nowatorskim działaniem w skali regionu będzie wykorzystanie autobusu zasilanego wodorem.