W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa infrastruktura na miejskich cmentarzach

Nowa infrastruktura na miejskich cmentarzach
17.05.202310:36

Zakończyła się budowa pierwszego segmentu kolumbarium na cmentarzu komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka. W sektorze S10 powstało 288 nisz urnowych. W przygotowaniu jest dalsza rozbudowa tego obiektu a także nowych alejek.

– Pochówki urnowe stają się coraz bardziej powszechne, a takiej budowli nie mieliśmy do tej pory w naszych zasobach komunalnych. Kolumbarium jest już po odbiorach i składamy zawiadomienie do nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Kolejnym krokiem będzie udostępnianie nisz i podpisywanie umów z osobami zainteresowanymi wykupem. Jednocześnie przygotowujemy się do budowy kolejnych segmentów – mówi Janusz Semeniuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Realizację kolumbarium na cmentarzu na Majdanku podzielono na kilka etapów. W pierwszej kolejności powstał segment A liczący 288 nisz urnowych. Budowla została obłożona granitem. Pod obiektem wykonawca położył nawierzchnię z kostki, zaś otoczenie uzupełniły trawniki i nasadzenia klonów kulistych oraz ławki dla odwiedzających. Koszt budowy pierwszego segmentu kolumbarium zamknął się w kwocie 630 tys. zł. Kolejne etapy budowy będą zlecane sukcesywnie – w najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie segmentu B i C. Łącznie do 2025 roku powinno powstać 1512 nisz na pochówki urnowe.

Prace planistyczne powiększyły nekropolię na Majdanku o nowe obszary pod pochówki, stąd prowadzona od kilku lat rozbudowa infrastruktury. W latach 2020-2021 prace objęły sektory S7-S14, w których wykonano asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Inwestycja była kontynuowana w 2022 roku. W tym roku również będzie realizowana budowa asfaltowych alejek między sektorami S7 i S9, o szerokościach 3 m i  5,5 m. Zadanie jest na etapie ogłaszania przetargu.

W przygotowaniu jest także remont ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej wraz z inwentaryzacją drzewostanu.