W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa ścieżka rowerowa w dzielnicy Sławin

Nowa ścieżka rowerowa w dzielnicy Sławin
21.06.202211:42

Ruszyła budowa kolejnej drogi dla jednośladów na terenie miasta. Półkilometrowa ścieżka rowerowa powstaje w dzielnicy Sławin.

– Miasto systematycznie rozwija sieć infrastruktury rowerowej w mieście. Nowe drogi dla rowerzystów powstają jako realizacja niezależnych zadań drogowych oraz w ramach dużych inwestycji. Rozpoczęte prace to kontynuacja wybudowanej trasy rowerowej pomiędzy ul. Północną a al. Solidarności, na odcinku od istniejącej ścieżki przy rondzie Pileckiego do ul. Kosmowskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Ścieżka rowerowa powstaje wzdłuż al. Solidarności, na odcinku od istniejącego już fragmentu do ścieżki przy rondzie Pileckiego. Nowa infrastruktura dla rowerzystów o nawierzchni bitumicznej będzie miała długość około 500 m i szerokość 2,5 m. Obecnie trwają roboty ziemne oraz ustawianie obrzeży. Wykonawca ma 4 miesiące na realizację zadania. Koszt budowy ścieżki rowerowej to ponad 300 tys. zł  Prace drogowe to realizacja projektu z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego - D-18 „Ścieżka rowerowa - dwa koła”, na który oddano 423 głosy.

Budowana ścieżka to nie jedyna inwestycja na rzecz ruchu rowerowego w mieście. W tym roku z nowej infrastruktury mieszkańcy mogą już korzystać w rejonie ul. Prusa. Powstał tam chodnik o długość około 180 m, ścieżka rowerowa o długości około 260 m oraz przejazd dla rowerów przez ul. Prusa, co wiązało się również z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Solidarności - ul. Prusa - ul. 3 Maja. Zakończono również prace w zakresie budowy ścieżki rowerowej w rejonie Areny Lublin - od boisk treningowych do istniejącej ścieżki za mostem na Bystrzycy. Aktualnie trwają odbiory wykonanych prac. Z kolei w dzielnicy Felin finalizowana jest budowa chodnika i drogi dla rowerów wraz z oświetleniem przy ul. Doświadczalnej oraz oświetlenia istniejącego chodnika i drogi dla rowerów na fragmencie od ul. Dekutowskiego do ul. Doświadczalnej.

W tegorocznym budżecie zaplanowano również realizację drogi rowerowej w zakresie budowy brakującego odcinka wzdłuż ul. Abramowickiej. To projekt D-102 „Abramowicką bezpiecznie rowerem (etap 2)” z Budżetu Obywatelskiego. Złożono już wniosek o pozwolenie na budowę i trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania. Powstanie odcinek do wysokości posiadanych środków, czyli o długości około 500 m, od pętli autobusowo-trolejbusowej w kierunku ul. Głuskiej (w stronę miasta), po stronie wschodniej.

W ubiegłym roku zrealizowana inwestycja przebudowy Al. Racławickich otworzyła długo oczekiwany przez rowerzystów, dojazd do centrum miasta od strony zachodniej. Wygodna infrastruktura rowerowa powstała również w ramach rewitalizacji Parku Ludowego. Budowę ścieżek rowerowych uwzględnia też trwająca przebudowa układu drogowego w rejonie Dworca Metropolitalnego.

Aktualnie sieć infrastruktury rowerowej w mieście wynosi już ponad 180 km.
 

Największe inwestycje Lublina