W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe drogi na lubelskich osiedlach

Nowe drogi na lubelskich osiedlach
06.12.202209:47

Oczki, Wapowskiego, Brata Alberta wraz z Kuncewiczowej oraz droga pomiędzy ulicami Milenijną i Szeligowskiego – to nowo powstałe ulice w mieście. Wybudowane drogi przeszły już odbiory techniczne oraz uzyskały pozwolenia na użytkowanie.

– Zakończyliśmy realizację pierwszej części inwestycji dofinansowanej ze środków krajowych, która obejmowała budowę odcinków dróg w dzielnicach. Mieszkańcy korzystają z nowych jezdni, chodników oraz miejsc parkingowych. Zbudowana infrastruktura poprawi poziom skomunikowania w poszczególnych dzielnicach oraz zwiększy bezpieczeństwo i komfort jej użytkowników. Nadal trwają prace drogowe na ul. Skowronkowej oraz Bliskiej i będą kontynuowane w przyszłym roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Na ul. Oczki powstała droga o długości 110 m, na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Kunickiego. Budowę nowej nawierzchni połączono z wykonaniem kanalizacji deszczowej, brakujących przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej oraz usunięciem kolizji z siecią gazową. Poza jezdnią i chodnikami, powstały także miejsca postojowe i zjazdy do posesji. 

Nowa ul. Wapowskiego powstała na odcinku od skrzyżowania z ul. Samsonowicza do skrzyżowania z ul. Domeyki, ma szerokość 6 m i długość około 135 m. Zakres zadania obejmował również budowę 24 miejsc postojowych, obustronnych chodników, oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz kanału technologicznego. Wykonawca zabezpieczył istniejące sieci elektroenergetyczne, teletechniczne i gazowe. Na koniec nasadzono drzewa i krzewy oraz wykonano oznakowanie. Budowa ul. Wapowskiego to ostatni brakujący element połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków. 

Roboty budowlane dotyczyły również ul. Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej. Nowo wybudowana infrastruktura ma łącznie długość ponad 310 m. W ramach inwestycji wykonano kanalizację deszczową i sanitarną, wodociąg oraz oświetlenie. Drogowcy usunęli również kolizje z siecią gazową oraz sieciami elektroenergetycznymi. Powstały chodniki wraz z krawężnikami i zjazdy do nieruchomości. Na warstwach konstrukcyjnych jezdni położono nawierzchnię z kostki betonowej. 

Drogowcy zbudowali także drogę między ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego o nawierzchni bitumicznej, szerokości 6 m i długości około 80 m. Konieczne było wykonanie nasypu pod konstrukcję drogi. Zakres prac obejmował budową oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz zabezpieczenie istniejącej sieci sanitarnej i gazowej. Ponadto, powstały 2 zatoki postojowe do parkowania 8 samochodów osobowych oraz obustronne chodniki z kostki. Nowa droga stanowi przedłużenie ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków Uniwersytetu Medycznego, łączy również jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy – ul. Szeligowskiego, z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną tej części miasta.

Budowa ulic osiedlowych trwała 9 miesięcy, a koszt inwestycji to około 5 mln zł. Wykonawcą robót było konsorcjum firm KPRD Lublin oraz PRD Lubartów.  

Nowe drogi powstają również w dzielnicach Szerokie oraz Sławin. Tam trwa budowa ulic Bliskiej oraz Skowronkowej. Inwestycja o wartości ponad 42,5 mln zł zakończy się w styczniu 2024 r.

Całkowity koszt inwestycji drogowych to około 47,6 mln zł. Dofinansowanie zadań drogowych w kwocie ponad 34 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.