W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe mieszkania TBS w dzielnicy Bronowice

Nowe mieszkania TBS w dzielnicy Bronowice
22.07.202111:39

Pierwsi mieszkańcy otrzymali klucze do mieszkań w nowo wybudowanych blokach w dzielnicy Bronowice. W ramach inwestycji TBS „Nowy Dom”, przy ul. Składowej w dwóch budynkach powstały 84 lokale mieszkalne. Blisko połowa z nich zostanie przekazana na rzecz osób oczekujących na lokale komunalne. Inwestycję zrealizowano przy kredytowaniu Banku Gospodarstwa Krajowego, a jej koszt to ponad 17 mln zł.

– Zakończyliśmy kolejną inwestycję mieszkaniową na terenie miasta w ramach budownictwa społecznego i oddajemy do użytkowania nowe lokale. Zastosowane nowoczesne rozwiązania zapewniają wyższy komfort użytkowania oraz racjonalne koszty utrzymania. To mieszkania gotowe do zasiedlenia. Część z nich oferujemy mieszkańcom jako mieszkania komunalne. Przyszli lokatorzy będą kierowani do nich przez Wydział Spraw Mieszkaniowych z listy oczekujących lub z zamian lokali komunalnych. Formuła budownictwa społecznego pozwala na zapewnienie mieszkań dla średniozamożnych osób, które są w stanie ponieść koszt czynszu za lokal mieszkalny, a nie posiadają wystarczających środków, aby nabyć samodzielnie mieszkanie na rynku komercyjnym. Dlatego prowadzimy działania w celu pozyskania kolejnych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Powstałe dwa nowe bloki mieszkalne to pierwszy etap dużego planu inwestycyjnego w zakresie budowy mieszkań komunalnych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.  

Oddano do użytku dwa budynki mieszkalne wielorodzinne wraz z infrastrukturą techniczną. Budynek pod adresem ul. Składowa 24 posiada 44 lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej blisko 1,8 tys. m2. Natomiast budynek przy ul. Składowej 26 to 40 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m2. W obu budynkach znajdują się 62 mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 44 m2 oraz 22 mieszkania jednopokojowe o powierzchni około 32 m2 każde. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne. Energia cieplna pochodzi z kotłowni gazowej, ciepła woda dostarczona jest poprzez lokalowe stacje wymiennikowe w tzw. logotermach. W pomieszczeniach zastosowano także wentylację mechaniczną i automatyczną regulację temperatury. Ponadto każde mieszkanie wyposażone jest w wodomierz i ciepłomierz. Zadbano również o otoczenie oddawanego do użytkowania kompleksu obiektów, poprzez nowe nasadzenia zieleni.

Na wniosek Prezydenta Miasta Lublin budynek nr 2 został wynajęty na potrzeby Gminy Lublin. Przyszłymi lokatorami będą osoby wskazane przez Wydział Spraw Mieszkaniowych spośród osób oczekujących na mieszkanie komunalne lub z zamiany lokali komunalnych. Gmina Lublin za tych lokatorów wniosła partycypację w wysokości 1,4 tys. zł/m2 powierzchni mieszkania.

Całość kosztów związanych z budową 84 lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą to ponad 17 mln zł. Udział środków pochodzących z budżetu Miasta Lublin wynosi 3,9 mln zł. Miasto wniosło także kapitał w formie aportu gruntowego o powierzchni 0,71 ha. Pozostałe środki finansowe pochodziły ze środków własnych Towarzystwapartycypacji przyszłych najemców, a także kredytu w wysokości 6 mln zł zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego.

Spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”, której jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin, rozpoczęła działalność w 1997 roku. Zadaniem Towarzystwa jest rozszerzanie możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania, poprzez budowę mieszkań przeznaczonych do wynajmowania po umiarkowanych czynszach. Obecny czynsz obowiązujący w zasobie TBS wynosi 10,40 zł/m2, co stanowi relatywnie niższą wartość czynszów wskazywanych względem stawek oferowanych przez konkurencyjne towarzystwa budownictwa społecznego działające na terenie Gminy Lublin i województwa lubelskiego. Stawka czynszu TBS uwzględnia mieszkanie wykończone, gotowe do zamieszkania.

W 2010 r. uchwałą Rady Miasta Lublina wprowadzona została możliwość najmu lokali mieszkalnych Towarzystwa bezpośrednio przez Gminę Lublin. Zgodnie z tą uchwałą Gmina może wynajmować lokale mieszkalne będące własnością TBS celem ich podnajmowania skierowanym przez Gminę osobom i ich rodzinom, pod warunkiem zabezpieczenia w budżecie miasta środków na podniesienie kapitału zakładowego TBS „Nowy Dom”, niezbędnych do współfinansowania budowy inwestycji mieszkaniowych.