W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Osiemnastka” w nowej odsłonie

„Osiemnastka” w nowej odsłonie
10.08.202111:25

Do zakończonych inwestycji oświatowych dołączyła Szkoła Podstawowa nr 18 przy al. Długosza. Zadanie, które zakładało przede wszystkim prace termomodernizacyjne, jest już po ostatnich odbiorach.

– Rejon pomiędzy aleją Długosza, ulicą Poniatowskiego i Alejami Racławickimi to edukacyjne zagłębie miasta. Tylko w tej części miasta zlokalizowanych jest aż pięć dużych miejskich szkół, które systematycznie poddajemy modernizacji i remontom. Teraz do odnowionych placówek dołączyła Szkoła Podstawowa nr 18 im. Macieja Rataja. Termomodernizacja tej szkoły jest czwartą zakończoną inwestycją tego typu realizowaną z dwóch dużych projektów w oświacie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W ramach inwestycji budynek szkoły, sala gimnastyczna oraz łącznik zostały kompleksowo ocieplone i otrzymały nową elewację w kolorze białym i jasnopiaskowym z szarymi elementami dekoracyjnymi. Wymieniono pokrycie dachów, częściowo ślusarkę okienną i drzwiową, wykonano remont daszków nad wejściami oraz studzienek doświetlających wokół budynku. Powstało nowe wejście oraz schody do sali gimnastycznej od strony podwórka. Wewnątrz wymieniono centralne ogrzewanie i zaadaptowano pomieszczenia m.in. na wymiennikownię.

Wykonawca wykonał również oświetlenie zewnętrzne szkoły oraz instalację odgromową. Na froncie budynku oraz na północnej elewacji pojawiły się nowe napisy z nazwą placówki oraz cytat patrona. Od strony al. Długosza wykonano remont głównego wejścia, schodów i dojść, zbudowano pochylnię dla osób z niepełnoprawnością ruchową oraz wymieniono balustrady. Wokół budynków powstały opaski oraz place z kolorowymi elementami z kostki brukowej.

Termomodernizacja SP nr 18 jest jedną z sześciu inwestycji realizowanych przez Miasto w ramach unijnego projektu pn. Termomodernizacja sześciu obiektów użyteczności publicznej w Lublinie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita jego wartość wynosi 18 mln zł, z czego 8,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wartość robót wykonanych w SP nr 18 to 1 mln 56 tys. zł.

Nadal trwają prace termomodernizacyjne w ZSTK, ZSB i Bursach nr 7 i 8. Prace w SP nr 20 i SP nr 6 powinny zakończyć się jeszcze w wakacje.