W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pierwszy krok do renowacji Trybunału Koronnego

Pierwszy krok do renowacji Trybunału Koronnego
06.06.202211:09

Trwają przygotowania do kompleksowego remontu i przebudowy dawnego Trybunału Koronnego – cennej miejskiej budowli znajdującej się w centrum Starego Miasta, od 1967 roku wpisanej do rejestru zabytków. Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej dla tego obiektu.

– Budynek dawnego Trybunału Koronnego jest cennym zabytkiem nie tylko ze względu na formę architektoniczną, ale też rolę jaką odegrał w historii Lublina. To także bardzo charakterystyczny punkt na Starym Mieście, miejsce atrakcyjne dla turystów, natomiast przez mieszkańców kojarzone przede wszystkim jako Pałac Ślubów. Po latach użytkowania obiekt wymaga nie tylko remontu elewacji i renowacji zabytkowych pomieszczeń, ale również dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opracowanie dokumentacji projektowej to pierwszy krok do realizacji tej inwestycji w przyszłości – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Inwestycji i Rozwoju.

Gmach Trybunału Koronnego wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, a także wymiany okien, drzwi bocznych oraz remontu balkonu, balustrady i drzwi głównych. Kolorystyka elewacji powinna pozostać bez zmian. Nie będzie konieczna całościowa wymiana dachu, ale niezbędne nowe obróbki blacharskie, orynnowanie, zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą izolacji stropów II piętra. Przewidziano również remont budynku wewnątrz, m.in. sali ślubów, poczekalni, hallu, sali jubileuszy. Renowacja obejmie polichromię ścienną i sufitową, tynki i malatury w tzw. białych pomieszczeniach. Zakłada się również remont podokienników i okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów oraz polerowanie podłóg kamiennych. Remonty tynków, polichromii, drzwi zewnętrznych, okiennic oraz stolarki drzwiowej powinny być prowadzone w oparciu o program prac konserwatorskich. W budynku, w celu dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zaplanowano m.in. zaprojektowanie panoramicznej windy lub platformy (w miejscu szatni na parterze) oraz przebudowę układu funkcjonalnego toalet. Dodatkowo projekt ma zakładać adaptację pomieszczenia na parterze na dodatkową salę ślubów.

Dokumentacja obejmie przebudowę węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Instalacja elektryczna po remoncie ma spełniać obowiązujące obecnie przepisy oraz normy i być poprowadzona w całości budynku łącznie z piwnicami. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian i tynków, mają być również poprowadzone wszystkie prace instalacyjne. Oprócz tego projekt uwzględni wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnienia, rozbudowę instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania, napadu oraz pożaru.

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał 6 miesięcy od daty zawarcia umowy na opracowanie projektu budowlanego, a następnie kolejne 4 na projekty wykonawcze oraz pozostałe opracowania – elementy dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Jego zadaniem będzie również pełnienie kompleksowych nadzorów autorskich przez cały czas trwania robót budowlanych, aż do zgłoszenia gotowości do odbioru końcowego. Czas na składanie ofert w przetargu upływa 13 czerwca.

Ostatni generalny remont w obiekcie przeprowadzono w latach 80. XX w. Obecnie w budynku dawnego Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, odbywają się konferencje, koncerty oraz różne wydarzenia kulturalne. Znajduje się tam również Lubelska Trasa Podziemna.