W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 6

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 6
14.07.201614:57

Prace przy budowie nowej fontanny są już bardzo zaawansowane, a wkrótce zaczną się roboty przy budowie fontanny, która znajdzie się na nowym placu przed Hotelem Europa.

Poznaliśmy też podsumowanie dotychczasowych prac archeologicznych wykonanych od początku przebudowy Placu Litewskiego. Dzisiaj prowadząca badania firma Archee przedstawiła je prezydentowi Krzysztofowi Żukowi i mediom zaproszonym na Plac Litewski.

- Na Placu odkryliśmy relikty około stu budynków drewnianych - mówi archeolog Rafał Niedźwiadek.

Archeolodzy zbadali też położenie innych obiektów, które w przeszłości znajdowały się na Placu, w tym kościoła Bonifratrów oraz prawosławnego soboru. Najwięcej pracy mieli przy badaniu cmentarza, który od XVII do końca XVIII wieku istniał przy kościele Bonifratrów. Badając teren cmentarza odnaleźli przedmioty, z jakimi pochowano tam ówczesnych mieszkańców Lublina, w tym pieniądze z różnych epok, m.in. bite w Królestwie Polskim za czasów Jagiellonów oraz złoty pieniądz węgierski bity na Węgrzech za czasów rządów króla Macieja Korwina pod koniec XV wieku. Oprócz tego w miejscach pochówków znaleziono drobne ozdoby.

Nie ma poważniejszych przestojów przy pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Drobne odstępstwa od harmonogramu robót zdarzają się tylko w tych miejscach, gdzie pracowali lub pracują nadal archeolodzy. W zasadzie zakończyli oni prace na terenie nowej fontanny. Zarys jej kształtu jest już wyraźnie widoczny, a prace przy jej konstrukcji są bardzo zaawansowane.

W tej części przebiegu Krakowskiego Przedmieścia, która znajduje się już na terenie budowy trwają prace przy instalacji linearnych wodotrysków, które będą znajdować się wzdłuż osi Krakowskiego Przedmieścia do ulicy Kołłątaja. Po niedawnym powiększeniu placu budowy o część Krakowskiego Przedmieścia między Hotelem Europa oraz "pedetem" zaczną się prace ziemne przy budowie fontanny, która się tam znajdzie.

Pliki do pobrania