W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca '80 / dziennik budowy

Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca '80 / dziennik budowy
25.08.202307:56

Od trzech miesięcy trwają prace przy budowie przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80. W dzielnicy Za Cukrownią powstaje brakujący odciek drogi o długości ponad 1 km.

– Nowy odcinek drogi obsłuży komunikację publiczną oraz będzie łącznikiem z istniejącym dworcem PKP i powstającym obecnie Dworcem Lublin. Ułatwi również dojazd do obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak Arena Lublin czy Park Ludowy. Przyjęte rozwiązania drogowe wpłyną na usprawnienie systemu transportowego, płynność ruchu i skrócą czas podróży – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wykonawca zadania zrealizował już niezbędny etap związany z porządkowaniem terenu, w szczególności po wykonanych rozbiórkach i wyburzeniach. Objęły one budynki gospodarcze, mieszkalne, garaże oraz fundamenty – łącznie blisko 150 obiektów kolidujących z planowanym układem drogowym. Po zakończonych pracach porządkowych rozpoczęto usuwanie humusu. Ruszyły także roboty związane z wykonaniem platformy roboczej pod pale – to jeden z elementów przygotowań pod wzmocnienie gruntu dla nowej drogi. Jednocześnie trwają prace ziemne związane z usuwaniem kolizji z infrastrukturą pod- i nadziemną – obecnie w zakresie branży sanitarnej. Wykonywany jest wykop pod zbiornik retencyjny w pobliżu ul. Ciepłej, trwa przebudowa kolektora sanitarnego o średnicy 1600mm oraz demontaż nieczynnego wodociągu. W najbliższym czasie kontynuowane będzie usuwanie kolizji sanitarnych oraz elektrycznych. Ponadto planowane jest rozpoczęcie wykonywania pali.

W wyniku realizacji inwestycji ul. Lubelskiego Lipca '80 zostanie przedłużona na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Drogę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasową, z buspasami. Ulica otrzyma kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne. Zakres inwestycji obejmuje budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Do tego wykonawca zbuduje dwie sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowę przejdą również odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej.

Inwestycję o wartości 96 mln zł realizuje spółka Strabag, część środków w kwocie 65 mln zł pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nowa droga ma być gotowa z początkiem lutego 2025 roku.