W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Szerokie i Sławin z nowymi drogami

Szerokie i Sławin z nowymi drogami
27.05.202211:11

Jeszcze w czerwcu rozpocznie się budowa ulic Bliskiej i Skowronkowej. To nowe drogi, które powstaną w dzielnicach Szerokie oraz Sławin. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na tę inwestycję.

– W związku z podjęciem uchwały o zwiększeniu środków na to zadanie, niezwłocznie rozstrzygnęliśmy postępowanie przetargowe. Kolejny krok to podpisanie promesy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i umowy z Wykonawcą. Zakończenie formalności przewidujemy w połowie czerwca. Wówczas nastąpi przekazanie terenu budowy i rozpoczęcie robót drogowych. Inwestycja obejmie przebudowę układu drogowego w północno-zachodnich dzielnicach Lublina. Nowo budowane drogi znacząco poprawią poziom skomunikowania tego rejonu miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W ramach inwestycji powstaną drogi o łącznej długości około 3,5 km. W przypadku ul. Skowronkowej wykonawca zbuduje jednojezdniową ulicę o nawierzchni bitumicznej, szerokości 6 m i długości ponad 2 km wraz z obustronnym chodnikiem. Inwestycja zakłada także budowę dojazdów (sięgaczy) do obsługi istniejącej zabudowy przyległej do ul. Skowronkowej o łącznej długości około 670 m, 7 miejsc postojowych, 92 słupów oświetlenia ulicznego z energooszczędnymi oprawami typu LED, kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz przebudowę sieci gazowej, energetycznej i teletechnicznej kolidujących z projektowanym układem drogowym. Z kolei w dzielnicy Szerokie zakres zadania dotyczy budowy ul. Bliskiej wraz z przebudową ul. Wojciechowskiej w obrębie istniejącego skrzyżowania, z dowiązaniem projektowanego układu drogowego do zakresu ulic Nałęczowskiej i Wojciechowskiej. Zadanie uwzględnia również budowę dojazdów (sięgaczy) do obsługi istniejącej i projektowanej strefy zamieszkania oraz budowę 15 miejsc postojowych. Powstanie również połączenie piesze w postaci schodów z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami, łączące ul. Bliską z ul. Nałęczowską. Wykonawca zbuduje również oświetlenie, kanał technologiczny oraz kanalizację wodociągową i sanitarną.

Wartość całkowita realizacji inwestycji to ponad 42,5 mln zł. Nowe drogi powstaną w ciągu 19 miesięcy od daty podpisania umowy. Wykonawcą prac jest Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S. A. oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Lublinie.

W trakcie jest już budowa dróg gminnych w rejonie trzech innych dzielnic Lublina: Czechów Południowy, Wrotków i Dziesiąta. Powstają tam ulice: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej oraz droga pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Wszystkie ulice mają być gotowe jeszcze w tym roku. Wartość całkowita realizacji tych zadań drogowych to 4,9 mln zł. Budowa ul. Wapowskiego będzie miała znaczący efekt w postaci utworzenia ostatniego brakującego elementu połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków. Z kolei ulice: Oczki, Brata Alberta i Kuncewiczowej zapewnią możliwość rozbudowy w kierunku wschodnim osiedli mieszkaniowych dzielnicy Dziesiąta. Natomiast nowa droga łącząca jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy – ul. Szeligowskiego z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną, znacząco poprawi dostępność komunikacyjną osiedla. Będzie stanowiła przedłużenie ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej.

Dofinansowanie zadań drogowych w kwocie blisko 35 mln zł pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych.