W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa termomodernizacja SP nr 18 przy al. Długosza

Trwa termomodernizacja SP nr 18 przy al. Długosza
18.03.202109:17

Od początku roku w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja przy al. Długosza trwają prace budowlane. Budynek po kompleksowej termomodernizacji otrzyma nie tylko lepsze parametry cieplne, ale też elegancki wygląd i już wkrótce stanie się z powrotem wizytówką dzielnicy Wieniawa. Umowa z wykonawcą zakłada wykonanie wszystkich robót do końca maja.

– Biorąc pod uwagę zakres rzeczowy tegorocznych inwestycji miejskich, to w dużym stopniu dotyczą one zadań oświatowych. Mimo zaangażowania ogromnej puli środków własnych na prowadzenie szkół i realizację wszystkich zadań bieżących, nie zapominamy o infrastrukturze, w którą stale inwestujemy, tak by nasi uczniowie i nauczyciele mieli jak najlepsze warunki do nauki i pracy. Mam nadzieję, że ten rok, oprócz planowanej rozbudowy i przebudowy szkół, przyniesie nam też finał niemal wszystkich prowadzonych termomodernizacji – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Zespół budynków SP nr 18 składa się z budynku głównego szkoły, sali gimnastycznej i łącznika w kształcie litery L. Budynek szkoły jest 3-kondygnacyjny, podpiwniczony, rozciągający się wzdłuż al. Długosza. Od strony tej ulicy usytuowane jest główne wejście z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami oraz placem wejściowym. Obok znajduje się dwukondygnacyjna sala gimnastyczna, w której od strony południowej zostało zaprojektowane nowe wejście ze schodami. Aktualnie prowadzone są prace przy jego budowie. Wyższe temperatury pozwolą na start robót ociepleniowych na zewnątrz, aktualnie wykonawca kończy prace sanitarne w środku. Trwa też remont wejścia, schodów i dojść do głównego budynku.

Na kompleksową termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 18 złoży się docieplenie ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych z wykonaniem elewacji, stropodachów oraz częściową wymianą ślusarki okiennej z pcv i drzwiowej  z aluminium. Ponadto remont obejmie pokrycia dachów z obróbkami blacharskimi i odwodnieniem, remont daszku nad wejściem głównym, schodów zewnętrznych do zaplecza kuchni oraz studzienek. Firma wykona opaskę wokół budynku, wyremontuje plac przy wejściu głównym oraz schodki w terenie wraz z dojściem. Inwestycja zakłada również wykonanie prac związanych z termoizolacją budynku sali gimnastycznej, w tym wykonanie wejść, schodów zewnętrznych, balustrady, zadaszenia. Wszystkie obiekty otrzymają nową elewację w kolorze białym i jasnopiaskowym z szarymi elementami dekoracyjnymi. Wartość robót prowadzonych w SP nr 18 wyniesie ponad 1,5 mln zł.

Równolegle Miasto prowadzi prace związane z termomodernizacją 6 obiektów oświatowych – szkół i burs. Wszystkie inwestycje, z wyjątkiem budynku szkoły w ZSTK przy ul. Zemborzyckiej, powinny zakończyć się w jeszcze w tym roku. W Bursie nr 7 przy ZSTK aktualnie prowadzona jest intensywna przebudowa budynku, w kompleksie Zespołu Szkół Budowlanych wraz z Bursą nr 8 przy ul. Słowiczej wymieniono m.in. stolarkę okienną, zaś w SP nr 6 przy ul. Czwartaków – instalację CO. Prace przy ociepleniu SP nr 20 przy al. Piłsudskiego są najbardziej zaawansowane i wykonawca deklaruje wcześniejsze zakończenie robót.

Termomodernizacja SP nr 18 to jeden z elementów unijnego projektu z zakresu ochrony środowiska pn. Termomodernizacja sześciu obiektów użyteczności publicznej w Lublinie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita jego wartość wynosi 18 mln zł, z czego 8,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.