W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W szkole na Słowiczej ładniej i cieplej

W szkole na Słowiczej ładniej i cieplej
10.12.202113:15

W listopadzie zakończyła się termomodernizacja kolejnej szkoły w mieście. Inwestycją objęto czterosegmentowy budynek Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego wraz z Bursą nr 8 przy ul. Słowiczej.

– Warunki w jakich uczy się lubelska młodzież, pozostają w sferze spraw bardzo ważnych dla naszego samorządu. Budynek Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Słowiczej poddaliśmy kompleksowej termomodernizacji, a ze środków budżetu miasta wykonaliśmy także niezwykle potrzebny remont kuchni i stołówki. W nowym roku ruszy także budowa oświetlenia boiska, jako jeden z etapów planowanej modernizacji infrastruktury sportowej dla tej szkoły – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Na termomodernizację ZSB przy ul. Słowiczej złożyły się takie prace budowlane jak docieplenie stropodachów, ścian zewnętrznych i fundamentów, wykonanie nowej elewacji, zadaszenia wejść oraz nadproży dla poszerzanych drzwi wejściowych, jak również wymiana części stolarki okiennej i ślusarki drzwiowej. W pomieszczeniach kuchni z zapleczem wymieniono posadzki i je docieplono. Wykonano przebudowę części instalacji elektrycznej, odgromowej, wentylacyjnej, a także nowe oświetlenie na budynku. Przebudowano wymiennikownię ciepła wraz z centralnym ogrzewaniem. Wśród robót towarzyszących znalazła się także budowa platformy zewnętrznej dla młodzieży z niepełnosprawnościami, montaż zadaszeń wejść bocznych, renowacja nawierzchni schodów a także prace brukarskie w zakresie opasek wokół budynku. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy prawie 9 kW. Elewacja szkoły jest teraz w kolorze białym, jasnopiaskowym oraz szaropiaskowym.

Szkoła o łącznej kubaturze 16 tys. m3 i powierzchni użytkowej 5,5 tys. m2 składa się z 4 segmentów. Budynek główny wraz z podpiwniczeniem wykorzystywany jest do celów dydaktycznych, drugi segment to łącznik rozbudowany o salę gimnastyczną z zapleczem, zaś trzeci segment stanowią pokoje mieszkalne bursy oraz stołówka, kuchnia, magazyn, pralnia, magazyn pościelowy oraz siłownia. Czwarta część obiektu to niewielki budynek z dwoma mieszkaniami na dwóch kondygnacjach, z podpiwniczeniem wykorzystywanym na potrzeby magazynowe kuchni. Oprócz tego na terenie szkoły znajdują się warsztaty.

Zespół Szkół Budowlanych oferuje młodzieży możliwość kształcenia się w m.in. 5-letnim technikum budowlanym, 5-letnim technikum drzewnym, w 3-letniej szkole branżowej w zawodach takich jak: stolarz, dekarz, murarz-tynkarz, elektryk, monter sieci i instalacji sanitarnych czy monter robót wykończeniowych, a także kontynuacji nauki w 2-letniej branżowej szkole budownictwa II stopnia. Aktualnie w szkole uczy się 449 uczniów. Bursa nr 8 zajmuje skrzydło szkoły równoległe do ul. Słowiczej. Placówka ta dysponuje łącznie 134 miejscami dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. Wyposażona jest w 34 czteroosobowe pokoje mieszkalne dla młodzieży, zaplecze socjalno-bytowe (dwie świetlice, pokoje socjalne, pokój cichej nauki, pokoje wychowawców, zaplecze sanitarne, sala tradycji szkoły) a także pełne zaplecze kuchenne, które w tym roku poddano gruntownemu remontowi ze środków własnych miasta.

W szkole przy ul. Słowiczej wykonano prace budowlane o wartości prawie 3 mln zł. Termomodernizację dofinansowano z projektu „Poprawa efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej w Lublinie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.