W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Więcej przestrzeni dla lubelskiej kultury

Więcej przestrzeni dla lubelskiej kultury
24.05.202210:38

Zabytkowe piwnice klasztoru powizytkowskiego przy ul. Peowiaków 12 przejdą przebudowę i remont. Dzięki temu Centrum Kultury w Lublinie otrzyma dodatkowe powierzchnie do prowadzenia działalności animacyjnej, a artyści – pracownie i atelier o wysokim standardzie. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na to zadanie inwestycyjne.

– Po niemal dziesięciu latach, do Centrum Kultury w Lublinie znów wkroczą ekipy budowlane. Tym razem remont generalny obejmie zabytkowe piwnice. Dzięki temu, po ich adaptacji, lubelska kultura otrzyma nowe, wielofunkcyjne przestrzenie. Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy wsparcie z europejskiego projektu, którego celem jest nie tylko powiększenie zasobów kulturalnych, ale też pełniejsze wykorzystanie potencjału już tych posiadanych. Nowa miejska inwestycja pozwoli na rozszerzenie i wzbogacenie oferty dynamicznie działającego Centrum Kultury, a w pracowniach, które powstaną, swoje pasje i zainteresowania będą mogli rozwijać mieszkańcy w każdym wieku – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekt zakłada wykonanie przebudowy pomieszczeń piwnic, wpisanego do rejestru zabytków, klasztoru powizytkowskiego, ich adaptacji do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowania do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Dzięki przebudowie w piwnicach Centrum Kultury powstaną pomieszczenia o powierzchni użytkowej 867 m2. Powstaną m.in.: studia multimedialne, studia nagraniowe i realizacyjne, pracownie rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji, fotografii, zaplecza techniczne, a także widowiskowa przestrzeń artystyczno-społeczna o łącznej powierzchni około 200 m2, na potrzeby koncertów, spektakli i organizacji spotkań.

Prace budowlane przewidują m.in. roboty rozbiórkowe i konstrukcyjne, w tym wykonanie nowych nadproży żelbetowych nad otworami drzwiowymi oraz wykonanie kanałów technologicznych pod posadzką dla rozbudowy instalacji wentylacji mechanicznej, roboty wykończeniowe, w tym wykonanie ścianek działowych, posadzek, tynków i okładzin ściennych i posadzkowych, izolacji przeciwwilgociowych, montaż stolarki budowlanej, a także przebudowę instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, centralnego ogrzewania. Inwestycja zakłada także montaż instalacji niezbędnych do prowadzenia działalności artystycznej, takich jak zasilanie urządzeń technologii studiów, technologii oświetlenia scenicznego i studyjnego, instalację elektroakustyczną, sieć strukturalną i multimedialną.

Zgodnie z zapisami umowy, termin realizacji inwestycji upływa 30 kwietnia 2023. Oferenci mają czas na składanie ofert w przetargu do 9 czerwca.

Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej w piwnicach klasztoru powizytkowskiego w Lublinie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. To inwestycja z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Wartość projektu wg zaktualizowanych kosztorysów wynosi ponad 5,3 mln zł, z czego wysokość dofinansowania unijnego blisko 2,3 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa to 264 tys. zł.