W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wraca ruch na ul. Lipowej
17.04.202109:35

Od poniedziałku (19 kwietnia) nastąpią kolejne zmiany w organizacji ruchu, w związku z prowadzoną przebudową Al. Racławickich. Wróci ruch na ul. Lipowej, a drogowcy rozpoczną prace na ul. Okopowej. 

– Zakończenie prac przy wymianie zniszczonych w wyniku pożaru komponentów zbiornika retencyjnego, pozwala nam na długo wyczekiwane przez kierowców otwarcie dla ruchu ul. Lipowej. Nie oznacza to jednak całkowitego zakończenia robót w tej części miasta. Drogowcy nadal będą prowadzić prace na skrajnych pasach ul. Lipowej, a całkowite zamknięcie ul. Okopowej umożliwi roboty drogowe na połowie skrzyżowania – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Dla ruchu otwarta zostanie ul. Lipowa, na zamkniętym do tej pory odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Okopowej, a przejazd udostępniony wszystkim użytkownikom ruchu zarówno komunikacji miejskiej, jak i pozostałym pojazdom. Ruch będzie się odbywał po jednym pasie w każdym kierunku. Uruchomiony zostanie również wyjazd z ul. Sztajna w ul. Lipową. Ponowne zamknięcie dla ruchu ul. Lipowej konieczne będzie na etapie kładzenia ostatniej warstwy ścieralnej nawierzchni. 

Wraz z otwarciem dla ruchu ul. Lipowej drogowcy zamkną ul. Okopową, na odcinku od skrzyżowania z Lipową do ul. Chopina. Taka zmiana organizacji ruchu potrwa około miesiąca. W tym czasie roboty drogowe obejmą tarczę skrzyżowania, na której nastąpi wymiana wszystkich sieci podziemnych i całej konstrukcji drogi. Zakres prac będzie analogiczny, jak w przypadku zamknięcia skrzyżowania od strony ul. Skłodowskiej.

Ul. Krakowskie Przedmieście nadal będzie dostępna tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej. Wprowadzenie do ruchu pozostałych użytkowników przesunięto w czasie, do momentu uruchomienia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krakowskie Przedmieście, Lipowej i Al. Racławickich. Skoordynowanie tych działań w jednym terminie zapewni płynność przejazdu i zminimalizuje powstawanie zatorów. Dodatkowo utrzymanie przejazdu tylko dla autobusów i trolejbusów, wpływa na mniejszy ruch i sprawniejszą realizację prac drogowych na Al. Racławickich. Dla kierowców nieczynny będzie również, tak jak do tej pory, wlot ul. Wieniawskiej.   

Przebudowa Al. Racławickich i pobliskich ulic rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. Po blisko roku trwania robót drogowych ich wartość przekroczyła 67 mln zł. W ciągu prawie dwunastu miesięcy wykonano prace rozbiórkowe i te związane z infrastrukturą podziemną. Roboty drogowe dotyczyły również w dużej części nawierzchni jezdni. Zakończono już prace na al. Długosza, ul. Legionowej, ul. Spadochroniarzy, ul. Łopacińskiego oraz na fragmentach Al. Racławickich. Wykonano również zatoki wraz z peronami oraz część ścieżek rowerowych. Stan wykonania chodników i dróg rowerowych jest na poziomie 60%. Na głównej arterii miasta powstała już nowa infrastruktura gazowa – kompletna sieć wynosi ponad 2 km. Gotowa jest również sieć główna kanalizacji deszczowej. Do wykonania pozostały przykanaliki na ul. Puławskiej, Sowińskiego oraz skrajnych pasach ul. Lipowej. Trwają również przygotowania do montażu elementów kanalizacji deszczowej – separatora i piaskownika, pod wiaduktem Poniatowskiego, przy ul. Ćwiklińskiej. Ostateczna długość nowej „burzówki” wyniesie 6 km. Prace objęły również sieć trakcyjną. W miejscu zdemontowanej starej infrastruktury wykonano 134 fundamenty pod nową trakcję oraz ustawiono prawie wszystkie słupy trakcyjne, na których zamontowano 250 lamp oświetleniowych. Oświetlenie działa na całej długości Al. Racławickich. Na większości słupów trakcyjnych zamontowano także wysięgniki, zaś sieć trakcyjna będzie zawieszana po wykonaniu warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni. Ponadto finalizowane są prace przy sygnalizacji świetlnej i przebudowie kabli teletechnicznych. Gotowe jest już uzbrojenie podziemne do sygnalizacji wraz z częścią fundamentów dla nowych świateł. Poziom prac w tym zakresie wynosi 80%. Jednym z pierwszych efektów wielomiesięcznych prac przy prowadzonej przebudowie Al. Racławickich było przywrócenie ruchu okrężnego na rondzie Honorowych Krwiodawców. Z końcem ubiegłego roku kierowcy mogli już skorzystać z odnowionego obiektu drogowego. Przebudowa ronda objęła wszystkie cztery jego części. 

Aktualnie prace drogowe trwają na jednej połówce Al. Racławickich na wysokości Wieży Ciśnień, na skrzyżowaniu ul. Sowińskiego z Al. Racławickimi oraz na ul. Poniatowskiego. Drogowcy pracują również na ul. Lipowej, gdzie do wykonania pozostało ułożenie warstwy wiążącej od ul. Okopowej do ul. Narutowicza. Drogowcy wykonają również poszerzenie dla prawoskrętu do ul. Ofiar Katynia, korekty geometrii, przykanaliki do kanalizacji deszczowej oraz położą warstwę wiążącą.  

Zakończenie przebudowy Al. Racławickich planowane jest w czerwcu tego roku. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85% dofinansowania stanowią środki europejskie.