W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie w związku z rosnącym ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie w związku z rosnącym ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy
12.02.202415:15

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji w związku z rosnącym ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy oraz stwierdzeniem kolejnych w Polsce ognisk choroby.

W związku z powyższym zaleca się zwiększenie zabezpieczeń przeciwepizootycznych oraz zastosowanie wszelkich możliwych środków w celu zapobieżenia przenikania czynnika chorobotwórczego zarówno na fermach, jak i w przypadku chowu przyzagrodowego.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wjazdu na fermy drobiu oraz stosować wzmożoną higienę związaną z obsługą drobiu.

W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować stuprocentową śmiertelność danego stada. Na zakażenie wirusami ptasiej grypy podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus nie jest zagrożeniem dla ludzi, jednakże wskazane jest zachowanie ostrożności w przypadku kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami.

Szczegółowe informacje na temat ptasiej grypy oraz zalecenia i zasady ochrony drobiu przed chorobą znajdują się w załączonym poniżej piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie