W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Leczenie starodrzewu

Nie jest wielką sztuką nasadzenie kilkuset nowych drzew. Wystarczy kupić sadzonki, znaleźć miejsce, wykopać dołki. Na tej robocie zna się prawie każdy, bo przecież każde nieprzyjęte się drzewo możemy prawie natychmiast wymienić na nowe. Jednak wsadzony dziś patyczek prawdziwym drzewem będzie dopiero za 30 – 40 lat. Dlatego najważniejsze w polityce ekologicznej miasta jest jak najdłuższe pozostawianie w dobrej kondycji zdrowotnej najwartościowszych okazów lubelskiego starodrzewu.  

Lublin jest w uprzywilejowanej sytuacji, gdyż posiada najwyższej klasy specjalistów z zakresu chirurgii drzew. To właśnie tutaj w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstało pierwsze w Polsce koło terenowe Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew będące kuźnią kadr dla kilku renomowanych zakładów pielęgnacji drzew.  

Rokrocznie poddawanych jest zabiegom kilkaset okazów starodrzewu. Duży udział w kondycji starodrzewu ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który rokrocznie przyznaje dotację na leczenie drzew.  

Leczenie i konserwacja starodrzewu w Lublinie w latach 2012 – 2016

Rok Budżet miasta WFOŚiGW Razem
2012 60 000 60 000 120 000
2013 60 000 35 000 95 000
2014 60 000 45 000 105 000
2015 60 000 45 000 105 000
2016 60 000 50 000 110 000
2017 60 000 30 000 90 000
2018 60 000 50 000 110 000

 

Niebagatelne znaczenie ma również działalność edukacyjna. Co dwa lata urząd zaprasza administratorów posesji i samorządowców dzielnicowych na konferencję „Prawidłowa pielęgnacja drzew”, a pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni przygotowują publikacje mające za zadanie przybliżyć mieszkańcom Lublina problemy starodrzewu.  

Prawidłowe wykonanie prac pielęgnacyjnych w obrębie korony drzewa nie powinno drastycznie zmieniać jego pokroju. Po przeprowadzeniu takich zabiegów na pierwszy rzut oka nie powinniśmy zauważyć istotnych zmian w wyglądzie drzewa.

Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w starodrzewie polegają głównie na:

  • Wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących koronę (prześwietlenie i odciążenie korony)
  • Usunięcie gałęzi uschniętych i wyłamanych, stwarzających potencjalne zagrożenie
  • Zabezpieczeniu ubytków polegające na dokładnym usunięciu murszu zalegającego w dziupli, przesuszeniu ubytku i ewentualnej impregnacji środkiem grzybobójczym (najczęściej z dodatkiem Funabenu). Czasami robiony jest drenaż pozwalający na pozbycie się z ubytku wody deszczowej lub zakładana jest siatka ochronna, aby uniemożliwić wyrzucanie śmieci lub gniazdowanie ptaków.
  • Założeniu wiązań. Dzielimy je na elastyczne (zakładane w koronie drzewa) i sztywne (wiążące pień drzewa). Od kilku lat zakłada się w Lublinie wiązania elastyczne typu „kobra”, które nie powodują zranień tkanki drzewa. Aby wiązanie spełniało swoją rolę bardzo ważne jest miejsce jego założenia. Czasem różnica dziesięciu centymetrów może być powodem braku efektu wiązania.

Efektem tych prac jest przedłużenie żywotności drzew, wyeliminowanie zagrożeń oraz poprawa estetyki zieleni miejskiej.

Poniżej przedstawiono przykłady zabiegów związanych z leczeniem i konserwacją starodrzewu, które zostały wykonane w tym roku.

ul. Niepodległości 1G - kasztanowiec o obw. pnia 268 cm- zabezpieczenie ubytku poprzez oczyszczenie, a następnie zaimpregnowanie środkiem grzybobójczym, założenie wiązania elastycznego zapobiegającego rozłamaniu się korony oraz usunięcie gałęzi uschniętych i wyłamanych, stwarzających zagrożenie.

ul. Droga Męczenników Majdanka - topola czarna o obw. pnia 473 cm- wykonanie cięć sanitarnych i korygujących korony oraz likwidacja zagrożenia, poprzez odcięcie uschniętego konara.

Teren Ośrodka Graf Marina - lipy drobnolistne (stanowiące Pomniki Przyrody) o obw. pni: 290 cm, 250 cm- wykonanie cięć sanitarnych (usunięcie gałęzi uschniętych i wyłamanych, stwarzających zagrożenie), zabezpieczenie ubytków, demontaż starego wiązania i założenie wiązania elastycznego.

al. Racławickie 18 - jesion o obw. pnia 330 cm- wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i korygujących koronę w celu poprawienia statyki drzewa, założenie 4 wiązań sztywnych.   

ul. Dolna 3-go Maja 2 - kasztanowiec o obw. pnia 275 cm- wykonanie cięć sanitarnych (usunięcie gałęzi uschniętych i wyłamanych, stwarzających zagrożenie), zabezpieczenie ubytku poprzez oczyszczenie, a następnie zaimpregnowanie środkiem grzybobójczym, wykonanie drenu odwadniającego.

Lata 2017-2018 to przede wszystkim działania w celu zminimalizowania skutków wichur, które nawiedziły Lublin. Ucierpiało kilka tysięcy drzew z tego kilkaset zaliczonych do starodrzewu. Część cennych drzew bezpowrotnie zniknęło z naszego krajobrazu, pozostałe tylko dzięki pomocy chirurgów drzew może dalej cieszyć nasze oczy.

Ponadto prace prowadzono na Pomnikach Przyrody (ul. Bieszczadzka, Ośrodek „Marina” nad Zalewem Zemborzyckim, al. Warszawska, Ogród Saski).

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie