W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozbudowa i odbudowa DPS im. Matki Teresy z Kalkuty

Rozbudowa i odbudowa DPS im. Matki Teresy z Kalkuty
Nazwa: Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Adres: ul. Głowackiego 26

Od 1 lutego  2021 roku, po niemal półtora roku od pożaru, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty powrócili do swojego Domu. Wskutek pożaru w sierpniu 2019 roku 102 mieszkańców zostało okresowo umieszczonych w innych lubelskich domach, gdzie mieli zabezpieczoną zarówno opiekę specjalistyczną, jak i domowe warunki. Ponadto, na przełomie marca i kwietnia 2021 roku został uruchomiony w DPS nowy ośrodek tj. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego przez kilkanaście miesięcy (w latach 2019-2021) prowadzono intensywne prace przy odbudowie po pożarze oraz rozbudowie o nowe skrzydło. W nowej części Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną znalazły się mieszkania oraz pracownie w ramach Dziennego Centrum Aktywności. Osoby dorosłe i starsze z niepełnosprawnością intelektualną znalazły tu nie tylko profesjonalną opiekę, ale i rodzinną atmosferę.

Odbudowa DPS po pożarze objęła gruntowną odbudowę dachu, wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę niemal wszystkich instalacji i wyposażenia. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m2, czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku. Prace termomodernizacyjne polegały na usunięciu istniejącego docieplenia, wykonaniu nowej izolacji i tynku, całkowitej wymianie całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zyskał elegancką elewację w dwóch odcieniach szarości, z elementami dekoracyjnymi o fakturze drewna. Przy domu zbudowano nową konstrukcję pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowano balustrady ze stali nierdzewnej, zbudowano kanalizację deszczową, opaski z kostki brukowej. Wewnątrz na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Wymieniono instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne oraz dostosowano drogi komunikacyjne.

Po remoncie mieszkańcy zamieszkali w 4 pokojach jednoosobowych, 41 pokojach dwuosobowych i 4 pokojach trzyosobowych. Do ich dyspozycji jest także 5 pokoi dziennych wyposażonych w meble i niezbędny sprzęt AGD i RTV, 4 sale terapii wyposażone w urządzenia do prowadzenia rożnych form aktywności. Jedna z sal rehabilitacji wyposażona jest w profesjonalne urządzenia, w drugiej znajduje się sprzęt do kinezyterapii. Ponadto w budynku urządzono 2 gabinety doraźnej pomocy medycznej, 2 izolatki dla chorych zakaźnie oraz kaplicę. Łazienki i toalety dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano kuchnię, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia. Nowa lokalizacja Klubu Seniora pozwala na jego niezależne działanie. Cały budynek i jego otoczenie jest obecnie bez barier architektonicznych. Koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to niemal 14 mln zł, z czego koszty związane z przygotowaniem zadania do realizacji to 1,3 mln zł (w tym zabezpieczenia pogorzeliska), odbudowa dachu 2,25 mln zł, remont budynku wraz z termomodernizacją 9,71 mln zł oraz koszty wyposażenia w kwocie prawie 709 tys. zł. Na zadanie Miasto otrzymało 1 mln zł dotacji od Wojewody Lubelskiego oraz 500 tys. zł z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jednocześnie w budynku Domu Pomocy Społecznej został urządzony nowy ośrodek dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną, tj. Centrum  Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, uruchomione na przełomie marca i kwietnia 2021. W ramach centrum na trzech kondygnacjach nowego budynku funkcjonuje część mieszkalna, całodobowa. Przeznaczona jest ona dla 24 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które borykają się z pogarszającym stanem zdrowia  i w ograniczonym stopniu mogą liczyć na wsparcie rodziny lub bliskich. Uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest m.in. brak w naszym mieście specjalistycznych placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto w skład Centrum wchodzi również część dzienna, środowiskowa – zajmująca jedną kondygnację nowo wybudowanego budynku dla 26 osób, w szczególności tych które np. z uwagi na wiek wyszły już z systemu aktywizacji zawodowej (opuściły warsztaty terapii zajęciowej), jak również osób, które dotychczas nie korzystały z form rehabilitacji społecznej lub zawodowej. Część dzienna będzie obejmowała pracownie: kompetencji społecznych, technik różnych, kultury i sztuki, rehabilitacji-relaksacji, kulinarną. W ramach części dziennej oferowane będą zajęcia podtrzymujące dotychczas zdobyte umiejętności (np. treningi kulinarne, treningi dnia codziennego), a także poziom funkcjonowania poznawczego.

Centrum  Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego utworzony został na bazie infrastruktury powstałej w ramach projektu pn.Budowa centrum rozwoju i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Głowackiego w Lublinie", współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł niemal 7,86 mln zł, z czego 2 mln zł dofinansowanie z Unii Europejskiej, zaś 450 tys. zł środki z PFRON. Więcej o projekcie UE.

Aktualności (7) zobacz wszystkie

14.02.202312:18
W dniu 14 grudnia br. między Gminą Lublin a Województwem Lubelskim podpisane zostały 3 umowy o dofinansowanie.
Więcej
14.02.202310:50
Mieszkańcy będą kwaterowani etapami, co potrwa do 10 lutego. Łącznie przeprowadzka obejmie 68 osób, a docelowo w Domu zamieszka 98 podopiecznych
Więcej
14.02.202310:50
Wykonawca zakończył termomodernizację budynku, wewnątrz trwa montaż nowych instalacji. Oddanie do użytku obiektu planowane jest do 30 września
Więcej
14.02.202310:41
Trwają intensywne przygotowania do odbudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26. Zakres prac do wykonania jest bardzo szeroki
Więcej
14.02.202310:40
Wszyscy mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego 26, w którym w nocy z 30/31 sierpnia wybuchł pożar są bezpieczni. 102 podopiecznych zostało ewakuowanych do innych DPS-ów, otoczonych opieką oraz psychologicznym wsparciem. Dla rodzin uruchomiona została infolinia obsługiwana przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego 81 466 17 14, 603 374 652.
Więcej
14.02.202310:38
Miejsce inwestycji odwiedził Prezydent Krzysztof Żuk oraz Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych
Więcej
14.02.202310:37
Gmina Lublin podpisała z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę o dofinansowanie projektów w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III" w obszarach D, G.
Więcej