W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Szkło

Szkło w pierwotnym procesie produkowane jest z piasku kwarcowego i różnego rodzaju dodatków. Całość surowców jest mieszana i topiona w piecu w temperaturze 1200-15000C, w wyniku czego powstaje masa szklana, z której następnie formowane są produkty szklane. Jest to proces bardzo energochłonny. Szkło jest popularne jako materiał na opakowania, ponieważ jest twarde, odporne na zgniatanie i ściskanie oraz nie przepuszcza powietrza i nie wchodzi w reakcje chemiczne z produktami w nim przechowywanymi, dzięki czemu nie zmieniają one swojego smaku ani zapachu. 

Poziom recyklingu odpadów szklanych, czyli w większości szklanych opakowań takich jak butelki i słoiki, na przestrzeni lat znacząco wzrósł. Coraz więcej tego typu odpadów jest wysortowywanych z odpadów i ponownie wykorzystywanych, co wiąże się ze znacznym ograniczeniem zużycia naturalnych surowców oraz energii, przez co niesie to za sobą znaczne korzyści ekonomiczne jak i środowiskowe, ponieważ szklane opakowania w odpadach stanowią dużą część odpadów, a nieprawidłowo zagospodarowane mogą się rozkładać w środowisku kilkaset a nawet kilka tysięcy lat.

Szkło jest surowcem, które w całości i wielokrotnie może być poddawane recyklingowi. Proces recyklingu szkła nie jest skomplikowany i pozwala zaoszczędzić surowce naturalne, takie jak piasek, sodę, wapń czy dolomit, jak również znacznie zaoszczędzić zużycie energii podczas procesu produkcji. 

Stłuczka szklana jest bardzo cennym surowcem dla hut szkła, które bardzo szeroko wykorzystują ten surowiec. Szkło bezbarwne i kolorowe jest oddzielnie przetwarzane. Na początku procesu przetwarzania jest ona myta i oczyszczana z każdego rodzaju zanieczyszczeń trwałych. Następny etap to dodanie stłuczki szklanej do pozostałych składowych surowców do produkcji szkła i włożenie całego materiału do pieca hutniczego rozgrzanego do temperatury ok. 1500oC, gdzie zmieszane surowce wytapiają się, tworząc jednolitą masę szklaną. Następnie z tej masy formowane są nowe opakowania lub produkty szklane np. słoiki, butelki, wełna szklana, włókna izolacyjne, szkło piankowe stosowane w budownictwie, czy grys ozdobny i tynkowy. 

Zasady segregowania odpadów szklanych:

  • nie jest wymagane mycie odpadów szklanych,
  • całe materiały szklane należy wrzucić do frakcji suchej, a potłuczone do odpadów zmieszanych
  • w miarę możliwości powinny być oczyszczone z elementów plastikowych, metalowych takich jak korki i zakrętki.

Droga odpadu - Szkło

Droga odpadów - szkło

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie