W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Park Ludowy

Park Ludowy położony jest w dolinie rzeki Bystrzycy między Alejami Piłsudskiego, Alejami Zygmuntowskimi oraz ulicami Dworcową i Nadłączną. Od strony zachodniej sąsiadował z Cukrownią „Lublin”.

Pomysł na miejski park w tych okolicach pojawił się w okresie międzywojennym w połowie lat trzydziestych. Kilkukrotnie przymiarki kończyły się na etapie projektów. Projektantem aktualnej wersji parku był Władysław Niemiec-Niemirski. Prace poprzedziła melioracja bagnistych terenów i już w 1950 r. na 31 hektarach rozpoczęto prace ogrodnicze.

Park powstał w dużej mierze w ramach czynów społecznych mieszkańców Lublina. Jak podają dawne gazety park w latach sześćdziesiątych odwiedzało nawet pięć tysięcy osób dziennie. Głównymi atrakcjami była kawiarnia w „prawdziwym” samolocie, muszla koncertowa oraz miasteczko rowerowe. W następnych latach ilość odwiedzających malała. Ubożała również szata roślinna, gdyż dobór gatunkowy nie uwzględniał bagnistego podłoża.

W latach dziewięćdziesiątych poprawiano stosunki wodne wykonując meliorację. W 2004 roku w południowo-wschodniej części parku powstała pierwsza hala wystawiennicza Targów Wschodnich, drugą halę otwarto w 2012 r.

Obecna powierzchnia parku to 23,5 hektara. Roślinność w parku jest mocno zróżnicowana. Wśród drzew przeważają: topola czarna, wierzba biała, kasztanowiec biały oraz olcha czarna i szara, z drzew iglastych: żywotnik i modrzew, a z krzewów: śnieguliczka, dereń i ligustr. Obecnie głównymi użytkownikami parku są rodzice z dziećmi, korzystający z dużego terenu zielonego oraz placu zabaw, czworonogi ze swoimi opiekunami, czy sportowcy trenujący biegi terenowe. W 2012 roku zostały przeprowadzone prace renowacyjne przy głównych alejkach co bardzo poprawiło komfort spacerów.

Miasto podjęło już odpowiednie działania prowadzące do rozpoczęcia rewitalizacji tego terenu. Wybrany już został wykonawca prac, który rozpoczyna prace. Projekt powinien zostać zakończony na jesieni 2020 roku, przy wsparciu środków unijnych.

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom