W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubliner Festival 2021 – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Data rozpoczęcia 2021-08-03
Data zakończenia 2021-08-08
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

Celem projektu Lubliner Festival 2021 – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie jest podtrzymywanie pamięci o historii Żydów w Polsce. 

Przedsięwzięcie, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. 

Główną osią projektu jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Dlatego w programie Festiwalu znajduje się zarówno jazz, jak i muzyka klezmerska, sety DJ-skie , alternatywa oraz muzyka chasydzka i klasyczna. Do udziału zaproszeni są artyści z Polski, Izraela i z innych krajów – twórcy, którzy wyrośli w kulturze żydowskiej, którzy czerpią z niej od dawna i tych, którzy właśnie zainspirowali się nią po wielu latach działalności muzycznej. Nieodzownym elementem są wydarzenia towarzyszące: wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne i kabaretowe, a także wydarzenia typowo edukacyjne, takie jak warsztaty, wykłady, spotkania czy zwiedzanie.

Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a większość punktów programu odbywa się w przestrzeni miejskiej, co pozwala na szeroką dostępność. Wybrane wydarzenia są realizowane w formule on-line, co daje możliwość dotarcia do bardzo szerokiej międzynarodowej publiczności.
 

II edycja 2021 planowana jest w dniach 3-8 sierpnia: 

  • ponad 60 punktów programu - koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy, filmy
  • ponad 6000 odbiorców
  • blisko 80 artystów - w tym kantor Israel Nachman ( Izrael) BOOM PAM (Izrael), Kayah i Transoriental Orchestra (Polska), MILO Ensemble i Wojciech Waglewski (Polska), Teatr Żydowski w Warszawie (Polska)

Producentem i współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Wydarzenia (47)

05-08-2021 12:00
06-08-2021 17:00
07-08-2021 15:00
07-08-2021 22:00
08-08-2021 17:00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej