W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Grab pospolity

Grab pospolity (G. zwyczajny) łac. Carpinus betulus L.

Opis: Drzewo zwykle wysokości do 15-20 m, korona szeroka i gęsta, bo drobne gałązki i krótkie pędy boczne są bardzo liczne. Największy w Polsce grab o wysokości 34 metrów rośnie w Puszczy Białowieskiej. Kora gruba, głęboko bruzdowana, ciemnobrązowa. Liście eliptyczne lub wąskojajowate dorastające do 10 cm długości, u nasady zaokrąglone, ostro podwójnie piłkowane. Owocem jest orzeszek leżący na dużym, do 5 cm długości, trójklapowym skrzydełku, owoce zebrane w wydłużone, do 14 cm długości, zwisające owocostany z kilkunastu owocami. Owocuje zwykle corocznie i obficie, owoce dojrzewają od września do października.

Występowanie: Europa (poza Płw. Iberyjskim i rozległymi rejonami na wschodzie i północy), północna Anatolia, Kaukaz po wybrzeże Morza Kaspijskiego. W Polsce pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich, gdzie rośnie najczęściej na glebach żyznych, świeżych i próchnicznych, gliniasto-piaszczystych. Tam wraz z dębem i lipą tworzy drzewostany grądowe (wielogatunkowe lasy liściaste). W Polsce pospolity, jest gatunkiem rodzimym.

Znaczenie i zastosowanie: Z krajowych drzew liściastych, jest najbardziej cienioznośnym gatunkiem i najlepiej znosi strzyżenie. Obok buka, jest najczęściej sadzony w ogrodach i parkach prawie wyłącznie na żywopłoty i szpalery. Drewno graba jest bardzo twarde, ciężkie, trudno łupliwe – najtwardsze spośród naszych krajowych drzew. Dawniej ze względu na twardość robiono z niego m.in. koła młyńskie, a z gałęzi – klatki dla ptaków. Ma także zastosowanie do wyrobu niektórych instrumentów muzycznych, np. trzonków młoteczków fortepianowych, pałeczek perkusyjnych, a także do produkcji korpusów strugów stolarskich, pobijaków.

Właściwości lecznicze: brak lub nieznane są właściwości medyczne tej rośliny.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie