W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Robinia akacjowa

Robinia akacjowa (grochodrzew, g. akacjowy, robinia biała, niepoprawnie zwana akcją) łac. Robinia pseudoacacia L. (Robinia pseudacacia Orth. Var.)

Opis: Szybko rosnące drzewo wys. do 20-25 m o luźnej ażurowej koronie, u starych okazów często spłaszczonej o grubym pniu, często nisko rozdwojonym. Kora ciemno szarobrązowa, głęboko spękana. Liście nieparzystopierzaste złożone z 15-19(21) listków, które są eliptyczne lub jajowate, dł. 3-4, 5-6 cm, z parzystymi cierniami przylistkowymi przy nasadzie ogonka liściowego. Kwiaty zebrane w grona o wiotkiej osi, luźne, długości 10-20 cm. Owocem jest strąk.

Występowanie: Gatunek pochodzi z wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, jednak jest bardzo szeroko rozpowszechniony na całym świece. W wielu krajach, szczególnie tam, gdzie robinia była wprowadzana, obecnie jest gatunkiem trwale zadomowionym. Dziczeje w krajobrazie zarówno otwartym, wiejskim jak i miejskim, zwłaszcza w miejscach słonecznych, na terenach przemysłowych, kolejowych, gruzowiskach, w szczelinach murów, w miejscach porzuconych przez człowieka. W Polsce ma status gatunku inwazyjnego IV (najwyższej) kategorii. Cały czas zwiększa się liczba jej stanowisk lub zajmowany obszar. W naturze zagraża murawom i zaroślom ciepłolubnym, bo wzbogaca podłoże w związki azotu oraz zacienia siedlisko. Produkuje też do gleby związki chemiczne, które ograniczają wzrost innych gatunków w pobliżu (związki allelopatyczne).

Znaczenie i zastosowanie: Robinia biała rośnie powszechnie na ziemiach słabszych, piaszczystych, gdzie doskonale sobie radzi. Robinia była używana do rekultywacji trudnych terenów, umacniania skarp, gleb zasolonych i zanieczyszczonych. Dobrze rośnie w warunkach miejskich i często sadzona w parkach. Całe kwiatostany lub oberwane z nich kwiaty można smażyć w cieście naleśnikowym. Jedno z cenniejszych drzew jako źródło pożytku dla pszczół. Drewno robinii jest ciężkie, bardzo twarde, trudno łupliwe, trudno zapalne. Nadaje się bardzo dobrze do celów budowlanych, szczególnie budowli ziemnych i wodnych; używane jest na południu Europy. Jest dobrym materiałem stolarskim i wyśmienitym materiałem rzeźbiarskim i snycerskim. Jako drewno opałowe dorównuje kalorycznością drewnu dębowemu.

Właściwości lecznicze: Cała roślina jest trująca z wyjątkiem kwiatów. Wyciągi i napary z kwiatów robinii akacjowej są wykorzystywane jako środki zwiększające ilość wydalanego moczu oraz pomocniczo w zwalczaniu zaburzeń ze strony układu pokarmowego (działają rozkurczająco i żółciopędnie) lub w terapii stanu zapalnego dróg moczowych oraz podczas osłabienia funkcjonowania nerek.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie