W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jabłoń domowa

Jabłoń domowa łac. Malus domestica (Suckow) Borkh

Opis: Drzewo o wysokości do 12(-14) m. Liście eliptyczne, zmiennej długości, blaszka liściowa zwykle dł. 6-8(-10) cm, klinowata do wąsko zaokrąglonej, na szczycie ostra do (krótko) zaostrzonej, regularnie piłkowana, z wierzchu lub z rozproszonymi poskręcanymi włoskami, spodem przynajmniej za młodu pokryta gęstym, szarym kutnerem. Kwiaty białe do biało-różowych. Owoce rzekome szupnikowe, zmiennej wielkości, zwykle duże.

Występowanie: Pochodzenie i naturalny zasięg występowania jabłoni jest od lat przedmiotem badań z zakresu nie tylko nauk przyrodniczych. Jabłoń domowa uprawiana jest od 2000 lat w strefie klimatu umiarkowanego. Gatunek wielopostaciowy w kilkuset odmianach owocowych.

Zastosowanie i znaczenie: Jeden to jeden z najważniejszych gatunków owocowych strefy umiarkowanej, znany i ceniony na całym świecie. Jest też rośliną miododajną. W uprawie są liczne (ok. 10 tys.) odmiany hodowlane jabłoni domowej. W Polsce rośnie ok. 40 mln drzew, jabłoni, które dostarczają rocznie 2-2,5 mln ton owoców. Obecnie dominują wysoce intensywne sady produkcyjne z niskimi i niskopiennymi drzewami, silnie ciętymi i formowanymi, prowadzonymi przy podporach, szczepionymi na podkładkach skarlających. Jabłonie są często sadzone w ogrodach, obok waloru użytkowego, mają też ozdobny. Zwłaszcza w porze kwitnienia, które rozpoczyna się nieco przed listnieniem. Oprócz odmian typowo owocowych istnieją odmiany ozdobne. Wyprowadzane są one najczęściej od jabłoni znalezionej na naturalnych stanowiskach w dawnym Turkiestanie przez Rosjanina W. Niedźwieckiego (Malus sieversii var. niedzwietzkyana).

Właściwości lecznicze: Owoc działa ściągająco i przeczyszczająco. Liście zawierają do 2,4% substancji przeciwbakteryjnej zwanej floretyną, Stosowana jest ona w kosmetykach jako silny antyutleniacz i składnik preparatów przeciwzmarszczkowych. Floretyna hamuje wzrost wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Sok jabłkowy zmniejsza kwasowość w żołądku. Jabłko jest także doskonałym środkiem do czyszczenia zębów (w czasie jedzenia następuje mechaniczne czyszczenie zębów oraz dziąseł).

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie